НАТО излиза от бункeра
Алиансът задвижи плановете си за предно разполагане на сили по източната периферия, но стратегията за отбрана на черноморския район като че ли буксува


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- НАТО се ориентира от чисто отбранителна стратегия към стабилизиране на съседните държави чрез обучение на местните сили за сигурност.- Мерките за допълнителна защита на Черноморския регион още се уточняват и одобрението им се отлага за февруари.
- 14 съюзнически държави ще се включат в четирите батальонни бойни групи, които ще пазят източната граница на алианса от 2017 г.
- НАТО стартира военноморска операция Sea Guardian в Средиземно море, която ще подпомага мисията на ЕС Sophia за борба с нелегалната миграция от Северна Африка.
- Алиансът изпраща разузнавателни самолети AWACS в Турция, които ще следят действията на руската бойна авиация в Сирия.
"Не може да живеем в НАТО като в бункер. Време е да разберем, че трябва да направим всичко, което можем, за да имаме стабилност и отвъд нашите граници." Така, само с едно изречение, американският посланик в Северноатлантическия алианс Дъглас Лут синтезира във вторник новата, по-скоро "обърната навън" западна стратегия за защита на европейската сигурност в контекста на лавинообразно набиращите скорост кризи по периферията на Стария континент. "Нямаме отговорности за отбрана и възпиране извън границите на НАТО. Но това, което знаем, е, че колкото по-стабилни са съседните държави по нашата периферия, толкова по-сигурен е самият алианс. Защо? Защото, ако погледнете предизвикателствата, пред които се изправя Европа, повечето от тях произлизат извън НАТО и после мигрират навътре", уточни щатският първи дипломат в алианса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
в този аспект, не е зле да се чуе пак какво мислят румънците за Боко
Тази истерия няма край! От кой бункер излиза нато? Колко страни са нападали нато и колко обратното? И колко пъти без мандат на оон?
Ще започваме война с руснаците ли?
До коментар [#2] от " султана глаушева ": Путлер за сметка на това, винаги се отбранява и винаги с мандат. ;) Шегата на страна, избройте колко държави са нападнати от лошото Нато.
периферия, но стратегията за отбрана на черноморския район като че ли буксува
________________
Нормално , периферните колонии не биха искали да са на пангара на НАТО и да ги използват за пушечно месо в хибридни конфликти!
[quote#3:"T72"]Ще започваме война с руснаците ли? [/quote]
Само Митов и Ненчев ще ги пратим преоблечени като "Морски Котки" да респектират иначе вежливите морпехи от сецназ Алфа!
През седмицата продължи придвижването на руската военноморска армада, предвождана от самолетоносача "Адмирал Кузнецов", която навлезе в Средиземно море
___________
Странно всички арабски страни които усетиха хибридния конфликт на САЩ - Арабска Пролет, приветстват присъствие на РФ в региона след като 6-ти мирикански флот донесе само страдания,преврати и много жертви от умерени опозиционери с канибалски наклонности!
Даже Израел и Египет са доволни от развитието на ситуацията!
Проблемите в Европа идват отвън? Добро утро.
Чудя се само - как ще реагира американската армия и ръководство, ако от европа или азия решат да внасят демокрация в Мексико и разбият и без това кофти държавичката. Дали ще им гледат безучастно, ако 20 милиона мексиканци направят една "бежанска" вълна към южните щати?
Капитал пали димки. Отново.
НАТО е атавизъм. Нещо като апендикс - няма яснота за предназначението му, ама щом го има...
Задънената улица, в която САЩ набута НАТО, не може да се обясни с метафори за излизане от бункери, флангове и пр. нищо незначещи словесни конструкции.
САЩ започват да губят ресурс в удържането на Русия и Китай в претенциите им за разрушаване на американската хегемония. Затова тикат напред пушечното месо на "съюзниците".
Това, което се случва в последните 2-3 години в отношенията САЩ-Русия и САЩ-Китай е дума по дума описано като директива за американската политика спрямо двете страни в дисертацията на Збигнев Бжежински "Голямата шахматна игра" от ... 1995 г.
НАТО продължава да битува в някаква друга реалност, която може да се ситуира около 1960-1965 г. Някой мисли ли сериозно, че 4 мултинационални конвенционални батальона могат да са някаква пречка, ако Русия мисли да завладява света?
Защо Капитал не анализира сегашна Турция като член на НАТО, а продължава да я брои втората по численост армия?
Защо Капитал занимава публиката с 200 солдата, а не говори, че през 2002 г САЩ едностранно се оттеглиха от Договора за ограничаване на ПРО?
Защо Капитал не споменава, че с това реално се обезсмисля Договорът за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия, защото двата договора са обвързани?
Защо Капитал ни си припомни, че противоракетният щит над Европа трябваше да я пази от ...ирански балистични ракети? Пък Иран просто няма такива ракети...
Защо Капитал не публикува карта къде се намира румънската ПР база Девесилу, която няма начин да не е цел за руски ядрен удар? На 50 км северно от българския Никопол...
Много промиващ текст. Текст-иригатор.
До коментар [#9] от "D-r D":
Бог да ни пази от 'приятелите' САЩ, с лошите руснаци, злия Путин и неговата могучая сами ще се справим!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.