Наръчник на избирателя: Задължително ли е задължителното гласуване?
Нововъведения и заблуди за процеса на гласуването
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Задължението означава възможност за санкции при неизпълнение, а в случая такива практически липсват. През април в Изборния кодекс бе изрично записано: "Гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг." Но последствията от негласуването само приличат на санкции: ако някой не гласува в два поредни избора от един и същ вид, ще бъде заличен от избирателния списък чак за следващите избори. Ако пък тогава реши, че иска да гласува, ще трябва само да подаде заявление до съответната общинска администрация (лично, с пълномощник или с електронен подпис) и отново ще бъде вписан в изборните списъци.
Така, ако някой не гласува на сегашните избори за президент (и на двата тура), не гласува и на следващите президентски избори в края на 2021 г., за следващите избори, каквито и да са те, трябва да подаде заявление в общината, че иска да гласува, ако наистина иска. Другият начин е да представи документ, че уважителни причини са му попречили да пусне вота си - отсъствие от страната, заболяване, учебна или служебна заетост и др.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
добра графика, но все пак не само Трайчо е за ЕС, но само той е твърдо против Русия. Дончева е в коалиция с НДСВ, така че също е за ЕС.
Иначе за референдума много късно се включихте да разясните, дано не е твърде късно..
Мисловната карта в статията е направена субективно и съответно непрофесионално. Мястото на хумора е при редакторските коментари. Също така силно се съмнявам, че завоя към Русия ще е рязък при Радев.
Хахаха
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.