Служебен кабинет: кой, как и докога
Дали изборите ще са по-рано или ще се забавят, ще зависи от решението на КС кой от двамата – Плевнелиев или Радев, ще ги насрочи


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Общественият интерес около задаващото се служебно правителство до момента се концентрира най-вече върху това кой ще влезе в него и дали ще оцелее и при Румен Радев. Но основният въпрос винаги е бил кой и как осъществява контрола върху служебния кабинет и съответно - носи отговорността. Сега ситуацията ще бъде още по-специална, защото за пръв път се очертава перспектива паралелно със служебното правителство да има и действащ парламент. Нещо повече, в него се задават тежки преговори по преформатиране на бюджета, спекулации около Изборния кодекс и може би дебат за Велико народно събрание.
Основна черта на служебното правителство е, че то е временно средство в случаите, когато парламентът не може да формира мнозинство за редовно правителство. Тогава президентът назначава служебен кабинет и с един указ разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в двумесечен срок. Този кабинет има една основна задача – да организира и проведе избори, която предопределя и краткото му съществуване – малко над два месеца, докато новоизбраният парламент състави редовно правителство. Служебното правителство е подчинено на президента, който носи отговорност за него, още повече че в този период няма действащ парламент.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове