Нови държавни предприятия ще управляват напоителната инфраструктура
От 2018 г. за инвестиции в напояването ще могат да се използват 100 млн. евро


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Едва 8% от годните за това площи в страната се ползват за поливно земеделие, а 90% от бизнеса на държавния монополист "Напоителни системи" е с оризопроизводители, които обработват едва 150 хил. дка, или около 0.005% от общата земеделска земя. Числата едва ли са впечатляващи за държава, богата на водни ресурси, но това е картината в България към днешна дата. Нещо повече - тя е актуална в момент, когато един от приоритети на страната е развитието на овощарството и зеленчукопроизводството, които технологично изискват интензивно ползване на вода. И ако през последните години покрай темата за напояването се говореше основно заради хроничните финансови проблеми в сектора, амортизираната инфраструктура, кражбите на вода или занемарените съоръжения, предизвикващи бедствия, сега има възможност нещата да се променят.
Двигател отново е възможността за използване на европейско финансиране, както за ремонт на главна напоителна инфраструктура, така и за частни земеделски проекти, въвеждащи нови технологии.Промяната обаче минава през преструктуране на сектора, създаване на регионални държавни предприятия и обединение на фермерите в сдружения на ползвателите на местно ниво. И ще се случи само там, където има инициативност, защото при необходимите над 1 млрд. евро за цялостен ремонт на напоителната инфраструктура в страната до 2020 г. по европейските фондове могат да бъдат усвоени малко под 100 млн. евро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.