Политиката на Слави
ОК ли е шоуменът да води битката си за мажоритарно гласуване от ефира на bTV
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
- Превръщането на шоуто в политическо увеличи рейтинга му
- Действията на водещия не са незаконни, въпросът е дали зрителите на една от най-големите български медии получиха обективна информация за допитването

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
60 коментара
Ей много льош тоя Слави.
Ще вземе да разбута статуквото.. а това значи бизнес загуби. Да не говорим, че и партиите ще трябва да се постараят да вкарат в парламента доста по-читави кандидати. А не като сега верни калинки с големи усти и още по-големи джобове.
Само дето никой не се усеща.. че с тази пропорционална система се превърнахме в посредствена държава. Навсякъде се назначават анонимни посредствени, но верни чиновници и депутати. Няма сблъсък на личности. Всичко е цска/левски. И магарета да се сложат и те ще бъдат избрани.
Негативите ще отидат за телевизията.
[quote#1:"mickmick"]Само дето никой не се усеща.. че с тази пропорционална система се превърнахме в посредствена държава.[/quote]
Можеш ли да изброиш 10 развити държави с мажоритарна система.
В книгата на Г. Стоев, ако не се лъжа, учиндолския е описан като платена клакьорка. Схемата е пари с/у имидж. Какво ви кара да мислите, че нещо се е променило. Докато има прости хора да се връзват на отдавна изтъркани номера, схемата ще върви. В случая библейската истина: " Блажени са низшите духом", важи със страшна сила, докато вярват в добрия чичко, който идва да ги " оправи", такъв винаги ще се намери. ;)
При мажоритарната система всеки депутат се старае в парламента да защитава интересите на своите избиратели. Така той се надява, че те ще го изберат и за следващия период. Тази избирателна система е разработена във Великобритания и довела до най-висок стандарт на живот във Великобритания, САЩ, Канада, Австралия, Япония и т.н. Преди 5 години Обединеното кралство проведе референдум за избирателната система: 94% от населението гласува за запазване на мажоритарната система.
Мажоритарната система не позволява на партийните лидери да контролират депутатите и затова в двадесетте години миналия век те измислили пропорционалната система с партийни списъци. При тази система всеки депутат е длъжен да работи за ръководството на своята партия без оглед на интересите на народа. Само така той може да се надява, че партийният лидер ще го включи в списъка при следващите избори.
Обаче интересите на партийната върхушка, особено на управляващата партия, винаги са диаметрално противоположни на народните интереси.
Много професори по избирателно право смятат, че истинска избирателна система е мажоритарната, а пропорционалната е създадена, за да заблуждава простолюдието ...
Европа изхвърляла своите престъпници именно в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. Великобритания обаче им дала демократическа политическа (вкл. мажоритарните избори) система, благодарение на която те изградили своето благоденствие.
В Европа сега страните с пропорционална избирателна система имат сравнително благоденствие, най-високо обаче то е в Германия, защото тя избира половината си депутати по мажоритарната система. Нивото на живот в цяла Европа не може да се сравни с това във Великобритания, САЩ, Канада и Австралия, където всички избори се провеждат по мажоритарната система.
Препоръчвам „Избирателни системи и избирателни процедури“, Стефан Стойчев
В цялата книга той възхвалява пропорционалната система (от тези управници зависи какви пари ще получава по един или друг начин), обаче на стр. 151, ако не ме лъже паметта, той казва, че истинска избирателна система е мажоритарната, а пропорционалната е създадена, за да заблуждава простолюдието ...
Същото съм слушал от британски и немски професори по избирателно право...
И куцо, и сакато се нахвърлят върху Слави и мажоритарната система. Ако беше толкова лоша тая система, защо 94 % от британците преди 5 години гласуваха за запазването й? Защо най-висок стандарт на живот имат именно страните, където депутатите се избират по мажоритарната система, въведена там от Великобритания: САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия?
Много ми е интересно как нито една медиа (включително и Капитал) не са поискали официалната позиция на мажоритарния собственик на bTV, базираната в Прага, американска компания СМЕ. Моето съмнение е, че СМЕ, която е част от гиганта Time Warner, няма абсолютно никаква представа за какво се използва ефира на тяхната телевизия в България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.