Пенсионните фондове оповестиха, че нямат проблемни инвестиции
Средните размери на активно ползваните партиди в частните дружества са над 4500 лв.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Вярно казано - сделките със свързани лица ги правят 1-2 пенсионни компании, които са замислени с тази цел.
Любомир Христов като обяснява как ще вземаме по-големи пенсии, всъщност обяснява, с колко ще "наг*зим" децата си, да ни плащат това, което сме изяли и изпили.
Факт е, че тези, които управляват чуждите пари, винаги са на печалба. Таксата си е чиста печалба, а останалото - печалба или загуба - си е за сметка на вложителя. Крайно наложителна е промяна в закона, според която таксата за управление да е обвързана с доходността на фонда.
До коментар [#2] от "galapagas":
Виж кои фондове са с най-висока доходност и прецени пак дали такава промяна би довела до нещо хубаво. Аз предлагам политиците ни да спрат да правят реформи в сектора на годишна база, да спрат да се опитват да настройват обществото да се прехвърли в НОИ, и общо взето да позволят на фондовете да не прекарват толкова голяма част от времето си в борба за оцеляване. Току виж така им остане повече време да си вършат работата и да вдигат доходността.
До коментар [#3] от "abnell":
Основната грижа на ПОД не е да си "вдигат доходността", както призовавате, а да гарантират инвестицията на клиентите си. Защото доходността зависи от много обективни обстоятелства, които не са под контрола на уважаваната от мен г-жа Даниела Петкова.
С неудоволствие си спомням март 2009 г, когато извлечението за салдото по личната ми партида показа, че борсовите трусове са ми причинили значими щети.
Аз лично не се доверявам на ПОД. Ако имате свободни пари, има достатъчно способи да инвестирате много по-сигурно.
Всеки сам избира какво да прави с парите си...
До коментар [#4] от " D-r D ": Навярно имаш на предвид доброволното пенсионно осигуряване. Задължителното е друга бира..... Там няма "свободни" пари, искаш или не искаш, внасяш...
НАД 4500 лв. Мисля, че е време да не се притесняваме за старините. 10 години по 12 месеца - по 37 лв. на месец. Живот бе! То така и така ще се пенсионираме посмъртно след 20 г...
Не знам как го сметнаха този процент и половина такси, но ако си бяха намалили така таксите - цяла България щеше да знае. Реално за да имаш кяр от тази "инвестиция", трябва доходността ти да е по-висока от таксата. Ако процентите са 4,5, трябва да имаш поне 4,5% доходност. Няма какво да вадя факти, в момента доходността е много по-ниска. Ако не съм прав и наистина са намалили таксите, извиняваме се. Но при дългогодишна доходност от 1% таксите да стоят близки до максимума е чиста наглост.
До коментар [#5] от "Кирето":
Имам пред вид и двете.
Аз се отказах доброволно от доброволното, а в задължителното пак имате избор. Въпрос на сметки и възможности е.
Много се бунтувах срещу миналогодишния гебрав щурм срещу частното ДДПО, но калкулаторът показа друго.
И - да напомня - задължителните вноски по ДДПО в частни пенсионни фондове не са ви гарантирани. Ако в един момент ПОД фалира - горите.
В НОИ доходността е теоретично по-ниска, но е гарантирана от държавата.
Всъщност, ако разчитате на НОИ или на ДДПО да си покривате разходите на възраст, бъркате.
е този мач е свирен, като при банките..проблеми няма...що се пънем
Ако ПОД "фалира" - което е доста невъзможно в български условия, но да приемем за възможна подобна хипотеза - фондовете с парите на хората си остават фондове с парите на хората и отиват под управление на друг ПОД.
Никога дружествата не са вземали 4.5 или какъвто и да е бил подобен процент от активите - точно това показаха и затова в пари, че да е по лесно за смятане от хора дет не разбираме. При парите въртене на проценти не може да има - 9 млрд са си 9 млрд. и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.