Втора препоръчителна ваксина влиза в календара за следващата година и родителите ще могат да се възползват по желание от нея. Става въпрос за ваксината срещу ротавирусни инфекции при най-малките бебета и деца. Досега продуктът се купуваше от родителите по желание. Имунизациите не са задължителни, но от следващата година държавата осигурява средства, с които родителите могат да ваксинират децата си по желание. Това съобщи подуправителят на здравната каса Иванка Кръстева по време на 10-ата среща на здравните медиатори. Това ще е втората препоръчителна ваксина, след тази срещу рак на маточната шийка. За двете препоръчителни имунизации здравната каса ще получи трансфер от здравното министерство в размер на 2.1 млн. лв. До момента всички желаещи купуваха ваксината срещу ротавирус сами, което им струваше около 400 лв. Здравната каса предприема стъпката, защото всяка година плаща между 10 и 12 млн. лв. за лечение на деца от 0 до пет години с ротавирусни гастроентерити. Заболяването протича изключително тежко в ранна детска възраст и децата бързо изпадат в тежко състояние. Всяка година по данни на Центъра за заразни и паразитни болести се отчитат между 18 и 20 хил. случая.
Ваксината е в списъка на препоръчителните продукти от 2010 г., но до момента родителите си я купуваха сами. По същия начин преди няколко години се процедираше и с тази срещу рак на маточната шийка, но в момента желаещите родители могат да ваксинират децата си безплатно.
Проучванията показват, че в Белгия, която е една от първите европейски страни, въвели ваксината, още на първата година – 2008, броят на случаите с бебета под една година, които са пострадали от ротавирусна инфекция, намалява с 81%. Великобритания въвежда продукта през юни 2013 г., като лекарите успяват да обхванат 93% от децата, и в резултат броят на регистрираните инфекции намаляват със 78%.15 болници съдят здравната каса
15 частни болници подадоха жалба до Върховния административен съд, с която искат магистратите да забранят на институцията да разпределя средства от излишъка си за плащания на лекарства, при положение че не е изплатила извършената дейност от болниците. Става въпрос за медицински услуги, които излизат извън месечните лимити на клиниките. Сумата на изработените клинични пътеки на тези болници е общо 717 347 лв., но към нея се очаква да се присъединят още лечебни заведения, коментира Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници.Втора препоръчителна ваксина влиза в календара за следващата година и родителите ще могат да се възползват по желание от нея. Става въпрос за ваксината срещу ротавирусни инфекции при най-малките бебета и деца. Досега продуктът се купуваше от родителите по желание. Имунизациите не са задължителни, но от следващата година държавата осигурява средства, с които родителите могат да ваксинират децата си по желание. Това съобщи подуправителят на здравната каса Иванка Кръстева по време на 10-ата среща на здравните медиатори. Това ще е втората препоръчителна ваксина, след тази срещу рак на маточната шийка. За двете препоръчителни имунизации здравната каса ще получи трансфер от здравното министерство в размер на 2.1 млн. лв. До момента всички желаещи купуваха ваксината срещу ротавирус сами, което им струваше около 400 лв. Здравната каса предприема стъпката, защото всяка година плаща между 10 и 12 млн. лв. за лечение на деца от 0 до пет години с ротавирусни гастроентерити. Заболяването протича изключително тежко в ранна детска възраст и децата бързо изпадат в тежко състояние. Всяка година по данни на Центъра за заразни и паразитни болести се отчитат между 18 и 20 хил. случая.
Ваксината е в списъка на препоръчителните продукти от 2010 г., но до момента родителите си я купуваха сами. По същия начин преди няколко години се процедираше и с тази срещу рак на маточната шийка, но в момента желаещите родители могат да ваксинират децата си безплатно.
1 коментар
Прекрасна новина. Нужна е обаче и сериозна информационна кампания за това, защото доста родители не знаят рисковете от рота вируса. Не го забелязваме, защото често минава като диария и дори като влезе детето в болницата, околните не разбират всъщност, какво е станало и че има превенция. Също така, все още има лични лекари, които повтарят мит, че ваксината повишавала риска от преплитане на червата. Това е било вярно за старите ваксини, но при новите, които се използват отдавна в България и в Европа не е вярно.
Следващата ваксина в календара трябва да е тази за варицела.