

Екип на Капитал

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В България политическият консенсус за влизане в еврозоната започва да се разпада. Това личи от мненията на политиците, които "Капитал" взе специално по този въпрос. БСП са колебливи, ДПС подкрепят доста условно, а малките партньори в правителството от Патриотичния фронт са против. Това оставя ГЕРБ и Реформаторския блок като единствените партии, които са за членството в този ексклузивен европейски клуб. Поне според програмите им за управление.
Но дали ГЕРБ наистина работят за това? Досега правителството не е успяло да направи каквито и да било сериозни постъпки към валутния съюз. Зад тази привидна мудност на политиците се крие фактът, че вратите на евроклуба обикновено стоят плътно затворени за догонващи икономики като нашата и се отварят само след конкретни и доста непопулярни реформи, каквито досега ГЕРБ не е дал знак да започва.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Идват избори, мислете!
Не виждам какво точно би спечелила България от участие в еврозоната. Имаме свободно движение на стоки и услуги, имаме свободна и безмитна търговия, имаме еврофондове и всякакви програми.
Единственото което би ни дали еврото е евтин кредит и лесно натрупване на държавен дълг. А точно това е най-лошото което бихме могли да направим.
С оглед на ситуацията в еврозоната - Италия, Испания и Ирландия (Гърция, ясно е, няма какво да се обсъжда) - ползите в момента са значително по-малко от вредите на такова членство. Българинът, а и политическите партии в които членува имат прекрасна интуиция когато става дума за пари. В случая интуицията дава ясен отговор за еврото - "НЕ". Вързана към еврото свободно конвертируема национална валута но без пряко използване на еврото във вътрешни разплащания е най-добрия за конкретната ни ситуация вариант. И хората и политиците го усещат така и поради това налице са, както е описано в статията - колебливост, предпазливост и отлагане.
До коментар [#2] от "m17":
До коментар [#3] от "zumz":
Като е толкова лошо еврото,защо Гърция не се отказва от него?
До коментар [#4] от " deaf ": Защото са се хванали на хорото.
защо Швеция която за разлика от Дания няма опт аут не влиза в Евризоната? и защо като е толкова куул в Еврозоната покупаталнета способособност в Литва и Латвия която, особено в Литва, беше по-висока от българската сега е около 10% по-ниска?
[quote#5:"pavelski"]Защото са се хванали на хорото. [/quote]
До коментар [#5] от "pavelski":
В случая не важи ли и за България същата "причина"?
На нас ни е проблем примката на Валутният борд,всъщност. А "доводите" на колегите по-горе в полза на "вързаният" за еврото лев и статуквото,са изсмукани от пръстите.
Защо сред минусите не са писали и намаляване на опкупателната способност и обедняването = тенденции, които са вече факт в страните с евро?
Защото влезеш ли веднъь из;изе се труданоДо коментар [#4] от "deaf":
До коментар [#4] от "deaf":
Точно заради причината която е най-опасна за нас а именно евтиния кредит. Гърция десетилетия се набълбукваше с евтини креди поради (предполагаемия) ниския риск на еврото. И като държава, и като домакинства. Това вдигна необосновано много жизненото равнище но както всяка приказка, в един момент всичко свършва. И следва постепенно (икономии) или шоково (излизане от еврозоната и хиперинфлация) коригиране на жизненото равнище.
И точно това е най-голяма опасност и пред България - евтин кредит, набълбукване и фалит. Която перспектива предвид крадливите ни политици е много, много реална.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.