Ревизионен акт, издаден от служител в НАП, който не е изрично посочен в закона, не е нищожен. Това гласи дълго чаканото тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС), публикувано на 13 декември. То идва, след като временно бяха блокирани стотици данъчни дела, тъй като имаше опасност всеки ревизионен акт, издаден след 2013 г., да бъде обявен за нищожен от съда.
Опасен казус
Казусът възникна през октомври, когато стана ясно, че над 25 от обжалваните ревизионни актове, разглеждани от Първо отделение на съда, са обявени за нищожни. Спорът е по процесуални нарушения, свързани с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) от 2013 г., а не по съществото на присъдените данъчни задължения на фирмите. Практиката на съда обаче поставяше под въпрос всички ревизии, извършени от НАП от 2013 г. насам, защото те могат да бъдат отменени със същите аргументи. Така държавата можеше да се окаже длъжник за стотици милиони.
Отпушване на делата
След като стана ясно за противоречивата съдебна практика, делата, с които бизнесът оспорва своите ревизионни актове, независимо дали е по същество или с надеждата да им бъдат отменени заради практиката на ВАС, бяха замразени. Сега решението на ВАС би трябвало да отпуши разглеждането на тези дела по същество.
В същото време бяха направени и промени в данъчното законодателство, така че в бъдеще да не възниква подобен казус. Тълкувателното решение на ВАС не е изненада. Повечето източници, с които разговаря "Капитал" още когато стана ясно за проблема, твърдяха, че съдът ще се произнесе в полза на приходния орган и няма да се създаде хаос.
За какво беше спорът
Част от магистратите оспорваха компетентността на органите, които издават ревизионните актове. Сега те са подписали тълкувателното решение на ВАС от 13 декември с особено мнение. Според тях такова право имат само служители, заемащи експертни длъжности (т.е. обичайно ниско в йерархията) в НАП, тъй като те отговарят на изискванията на чл. 118, ал. 2 от ДОПК. В същото време чл. 119, ал. 2 от същия нормативен акт казва, че ревизионните актове се издават съвместно от органа, възложил ревизията, и от ръководителя ѝ. Съдиите от Първо отделение на ВАС приемат, че когато ревизионният акт е издаден от началник на сектор, който не е сред изрично посочените в чл. 118, ал. 2 от ДОПК, този акт е нищожен.Ревизионен акт, издаден от служител в НАП, който не е изрично посочен в закона, не е нищожен. Това гласи дълго чаканото тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС), публикувано на 13 декември. То идва, след като временно бяха блокирани стотици данъчни дела, тъй като имаше опасност всеки ревизионен акт, издаден след 2013 г., да бъде обявен за нищожен от съда.
1 коментар
Решението гласи:
Всичко, което направи държавата е законно, всичко, което направят данъкопладците е незаконно и следва да си таковат таковата!