Белгийската финансова група KBC обяви придобиването на четвъртата по големина банка в България - ОББ, от досегашния й собственик гръцката NBG (National Bank of Greece). Сделката включва и 100% от капитала на "Интерлийз", което е третото по големина лизингово дружество в страната с 13% пазарен дял. Стойността на сделката е 610 млн. евро, а ефектът от нея е създаването на най-голямата банково-застрахователна група в България заедно със Сибанк и ДЗИ.
От Атина към Брюксел
В официалното съобщение за сделката от KBC уточняват, че ще използват собствени ресурси за плащане в брой на договорената цена за придобиване. В покупната цена са взети предвид 183-те млн. евро дивидент, който предстои да бъде изплатен на акционерите на банката (99.9% от капитала държи NBG). Цената се равнява на 1.29 пъти очакваната за 2016 година балансова стойност на активите след корекция с обезценки за 81 млн. евро на собствения капитал, които белгийската група е идентифицирала по време на финансово-правния анализ (due diligence).
KBC вече има банка в България - Сибанк, като освен това е собственик и на застрахователя ДЗИ. Комбинацията от Сибанк и ОББ ще доведе до създаването на третата по големина банкова група в страната (след Уникредит Булбанк и ДСК) с приблизителен пазарен дял от 11%. Потенциалните синергии както за приходите, така и за разходите се изчисляват на приблизително 20 млн. евро преди данъци, посочват от KBC.
Освен че ще се превърне и в най-голямата банково-застрахователна група в България, KBC ще навлезе и на лизинговия пазар чрез придобиването на "Интерлийз", който е продаден в пакет с ОББ, както и в бизнеса с управление на активи и факторинг.
Белгийският купувач
"През 2009 г. България беше определена като основен пазар в стратегията на КВС Груп. Това придобиване дава високи възможности за синергии, които добавят значителна стойност за нашите акционери. Заедно с ДЗИ ОББ - Сибанк ще превърне КВС в истинска група - еталон в банковото застраховане в България, в полза на клиентите, служителите и всички заинтересовани страни", коментира в прессъобщение Йохан Тейс, главен изпълнителен директор на KBC Group. "КВС ще има възможност да сподели своето ноу-хау и значителния си опит в областта на банковото застраховане, лизинга, управлението на активи и факторинга", допълва Люк Хисенс, главен изпълнителен директор за международните пазари на КВС и председател на надзорните съвети на Сибанк и ДЗИ.
"Придобиването на ОББ ще ни даде възможност веднага да увеличим пазарния си дял както при кредитите, така и при депозитите. Значително ще засилим и затвърдим настоящата си позиция на българския пазар и ще имаме възможност да играем основна роля в подпомагането на местната икономика", е коментарът на Петър Андронов, главен изпълнителен директор на Сибанк.
Приключването на сделката подлежи на регулаторно одобрение от страна на БНБ и КФН, както и на потвърждение от Националната банка на Белгия (NBB), Европейската централна банка, както и одобрение във връзка с антимонополното законодателство, т.е. КЗК или европейската дирекция по конкурентоспособност. Очакванията са тя да бъде финализирана най-късно през второто тримесечие на 2017 година.
Белгийската финансова група KBC обяви придобиването на четвъртата по големина банка в България - ОББ, от досегашния й собственик гръцката NBG (National Bank of Greece). Сделката включва и 100% от капитала на "Интерлийз", което е третото по големина лизингово дружество в страната с 13% пазарен дял. Стойността на сделката е 610 млн. евро, а ефектът от нея е създаването на най-голямата банково-застрахователна група в България заедно със Сибанк и ДЗИ.
4 коментара
Розови сънища, щом одобряването ще е от българския регулатор
нещата са ясни. Държим първото място както и до сега.
По силата на коя логика ще имате възможността да подпомагате местната икономика ?
Вместо "ще имаме възможност да играем основна роля в подпомагането на местната икономика", да не стане Петър Андронов, като главен изпълнителен директор на Сибанк да напусне предсрочно с един златен парашут.
Пъзелът в банковата система у нас вече взе да се пренарежда.Със сигурност новата банкова групировка ще съкрати част от персонала и клоновата си мрежа.
До коментар [#2] от "bat_plamen":
От една страна, КВС придобиват значително присъствие и пазарен дял, но пък от друга ще намалят и разходите. В България има прекалено много банки и един такъв процес на консолидация ще оптимизира много разходи.
Да, съкращенията са неминуеми, но това най-малкото ще създаде конкуренция и стимули за подобряване на уменията. За 5 години в банковия сектор, съм видял доста примери за "банкери" с липса на елементарни финансови познания(напр. какво е EBITDA, що е то отчет за парични потоци и защо се анализира и тн,).
До коментар [#3] от "Quandt":
Това ,че има много банки на пазара у нас е пределно ясно.Преди няколко години бяха почти 30 на брой,а не вярвам,че на Бг пазара има място за повече от една дузина банки.