Министерството на образованието даде 10 млн. лв. за лицензи на Microsoft
Победител в повторно обявената в края на миналата година поръчка е консорциум между издателство "Сиела" и фирма "ЦАПК-Прогрес"
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Набързо в последните два месеца на миналата година Министерството на образованието и науката (МОН) е успяло да прокара отложената през есента заради прекомерно скъпи оферти обществена поръчка за лицензи на Microsoft в системата на училищното и предучилищното образование, БАН, научните институти и висшите училища в България. Тя включва както права за надграждане на актуалната или по-ниска версия на Microsoft Windows, така и за Microsoft Office Professional Plus, използване и достъп до сървъри.
Търгът беше пуснат първоначално през май, но през октомври ведомството на Меглена Кунева го спря с аргумента, че и трите подадени оферти са двойно по-високи от прогнозната цена от малко под 10 млн. лв. без ДДС. Само месец по-късно поръчката е пусната наново, като крайният срок за подаване на предложения е бил едва две седмици. От документите, публикувани на сайта на МОН, става ясно, че на 6 декември за победител е обявен "Сипро технолоджи" ДЗЗД с управител Веселин Тодоров - обединение между издателство "Сиела", чийто изпълнителен директор Веселин Тодоров е сред учредителите на партията на Кунева ДБГ, и фирма "ЦАПК-Прогрес", която пък традиционно печели търговете за лицензи на Microsoft в държавната администрация.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Димитър Калчев 2
Този конкретен корупционен възел може да бъде разплетен само по един начин - внедряване на решения с отворен код, за да има повече алтернативи и реална конкуренция. Огромната част от служителите в държавната администрация, могат да свършат работата си не по-зле, използвайки Linux и OpenOffice.org вместо продукти на Microsoft. И ако можем да приемем, че една миграция от използвани с години продукти към техни алтернативи със свободен код би могло за кратко да затрудни редовите служители, то буди недоумение избора на SQL Server Enterprise, примерно.
В конкретния случай не е ясно и защо се налага да се прави поръчка на ниво министерство, а не всяко висше или средно училище само да преценява потребностите си и само да поръчва необходимите лицензи?
Господа демагози и министерски крадци, лицензите на Уиндоус и Офис, закупени от тогавашния министър Калчев, за които бяха платени 65 милиона лева, са безсрочни. А новите компютри се купуват с инсталиран Уиндоус 10. Уиндоус 7 е с поддръжка до 2020 г., а от началото на миналата година до 29 юли 2016 г. Майкрософт предлагаха безплатно надграждане на Уиндоус 7 до Уиндоус 10.
Не се спряхте да крадете...
Брей, тази дупка Майкрософт направо като Белене....
До коментар [#4] от "Чинчила":
Южен Майкрософт поток.....
Абсолютно легитимна сделка, иначе цацата щеше да я разследва! ;)
не се наядоха... Българският технологичен гений не е дозрял до идеята за софтуер с отворен код.
[quote#2:"russian78"]Огромната част от служителите в държавната администрация, могат да свършат работата си не по-зле, използвайки Linux и OpenOffice.org вместо продукти на Microsoft. [/quote]
Никак ни съм съгласен с това, въпреки че обожавам линукс още от 1999 година.
Трудно ще откажете някой да работи на нещо различно от Майкрософт офис не защото е лошо, а точно обратното. За мое голямо съжаление опен офис приложенията са далеч по не развити от тези на Майкрософт. Освен това, няма друга мрежова система или инфраструктура за офис по-добра от тази на Майкрософт. Активната директория е без аналог, а чрез нея може да се опрвалвяват от малки до огромни мрежи. Линукс от скоро имат нещо подобно, но не и на това ниво. Няма как да управляваш голям бизнес с Линукс. Това не е като да седнеш вкъщи и да си инсталираш Убунту щото те кефи повече от Уин 7, примерно. Тука говориме за хиляди хиляди компютри и сървери в мрежа със сложна инфраструктура, майл, права за достъп, база данни и т.н. и т.н. Линукс не може да се мери по никакъв начин на това ниво. Да, за уеб сървъри или виртуални сървъри могат и да са пред Майкрософт, но за вътрешна бизнес мрежа с всичките и системи и нужди едва ли.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.