Референдумът вероятно ще остане за следващия парламент
ГЕРБ настояваха настоящото Народно събрание да гласува решение за одобряване на резултатите от националното допитване, но депутатите отказаха


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Проектът на решение за одобряване на резултатите от референдума в крайна сметка отпадна от дневния ред на парламента, след като разискванията за него бяха отложени в сряда по искане на Четин Казак от ДПС. Искането му бе подкрепено от 99 народни представители, "против" бяха 76, а 4 се въздържаха. Така резултатите от националното допитване, инициирано от екипа на Слави Трифонов, най-вероятно ще бъдат официализирани едва в следващия парламент.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Референдумът на Слави се оттече в канала. Както се очакваше.
Явно на политиците им харесва сегашното безвремие на безумни коалиции и златни пръсти. В които ДПС винаги помага отзад.
Още четири години безвремие ни чака. Още по-големи затапвания на държавата при малко повече сняг, дъжд.., пек. Харесват си сегашното управление "яваш, яваш и яко далавера". Даже и опозицията си харесват сегашната пропорционална система която им дава шанс на файтонните им партии и после цоцане до следващия път и до следващата нова файтонна партийка.
До коментар [#2] от "mickmick":
[quote#2:"mickmick"]Още четири години безвремие ни чака.[/quote]
Да не би да смятате, че мажоритарните избори ще решат проблема?
Добре, давам ви пример: във вашия едномандатен избирателен район са издигнати кандидатурите на Марешки, Слави Трифонов, Христо Ковачки, един от ГЕРБ, един от БСП, един от ДПС и Шкумбата. Кого избирате?
Четох едно изследване, че мажоритарен кандидат може да бъде избран и със 7 000 гласа. Ценко Чоков е в НС от раз!
По ми е любопитно трогателното единодействие на Слави Трифонов и компания и герберските депутати, които не правят нищо без санкцията на Борисов. Кое накара Слави и Бойка да се прегърнат?
До коментар [#3] от "D-r D":Целият този референдум, ДУМ,ДУМ , беше една ментарджийска история.
Ако не беше проведен заедно с президентския вот, щеше да вземе гласовете на сценаристите и авторите-тарикати, скрити зад Слави. (Това е малък кръжок неолиберали от Правосъдие за всеки).
Втората шашма беше, че упорито се насаждаше,че гласуването е задължително.
Очевидно че беше проект на Герб и Бойко.
"Омбудсманът Мая Манолова: Няма как референдум с такова мащабно участие да мине в графата „неслучило се“" /фокус/
Не бързайте да отписвате референдума. Последната дума винаги е на избирателите. Сега пък има и "не подкрепям никого", което си е пар екселанс глас против пропорционалните избори.
"Експерти масово отказвали на предложение да бъдат назначени за временни министри." /труд/ - Бойкот? А на изборите???
До коментар [#4] от "ahasver":
Няма лошо да има пряка демокрация.
Обаче...
За да е адекватен, изборът трябва да е информиран. Т.е. народонаселението трябва да направи някакво усилие да помисли, да почете, да поспори, а бе - да се изгради позиция. И тогава да ходи да гласува.
На този референдум гласувах с три НЕ. И знам защо.
Сега, за да гъделичкат народа по гушката, от герб напъват за мажоритарни промени в избирателния закон. С или без мажоритарния момент те ще вкарат депутати. Същностното е, че "машината за избори" се счупи, щом и БСП ще вкара горе-долу толкова.
Десницата след Кунева-Лукарски-Ненчев-Москов е мъртва, та мъртва и никакви избирателни системи не могат да ги реанимират.
До коментар [#6] от "D-r D":Аз също гласувах с НЕ. Пряка демокрация имало в Либия.
У нас мажоритарен избор не може да има. Просто партиите ще пробутат кандидатите си като такива. Ярък пример е кандидатурата на генерал Пешлеевски - бивш командващ трудови войски. Човек с опит и знания, ръководил строителство на доста места в чужбина. Не можа да стане селски кмет - в Красно село. Пласира се неизвестен човек на Герб.
Плевналиев мажоритарно ли го избрахме?
"Да опитаме пише" вчера един. А после? Четири години глупости.
А десницата си беше мъртва и преди. Само щастливата идея за обединение ги вкара в парламента. Но и това свърши.
До коментар [#7] от "ahasver":
[quote#7:"ahasver"]Само щастливата идея за обединение ги вкара в парламента. [/quote]
Както се видя - това не беше обединение, а проста аритметика...
Демокрацията е нещо не много сложно. Властта на суверена е през няколкото секунди в тъмната стаичка. Там я делегира на някого и той/тя 4 г. действа от негово име. Това е представителната демокрация - представляват те.
Когато давате пари за нещо, чакате да получите стоката/услугата или поне парите си обратно. Защо при гласуване на избори интересът ни свършва на прага на секцията?
До коментар [#3] от "D-r D":
Значи ако има много кандидати, то тогава - най-голямата партия печели, особено ако е заложила на кандидат който е не по-лош от останалите кандидати. Най-голямата партия печели, защото има най-много поддръжници и няма значение дали е спечелила с 5000 гласа или с 35000. Даже колкото са повече кандидатите, толкова по-голяма е вероятността голямата партия да вкара своя кандидат на първи тур, даже и да е по-калпав от останалите. На втори тур обаче - може да се получи завъртане, ако кандидатът и е калпав и всички играят против. Но все пак и вторият няма да е за изхвърляне и надали ще е Чоков.
Все пак обаче това е по-добър вариант от сегашната пропорционална система при която в един район се избира някой от партия която е малцинство в този район.
При мажоритарния избор, поне е имало мнозинство при избора. Но не това е важното - най-важното при мажоритарния избор е, че се пак партиите трябва да предлагат - избираеми кандидати, а не някакви си кандидати и да разчитат само на партийния вот. И още по-важното е, че спечелилата партия, която и да е тя - ще има мнозинство в парламента и няма да е необходимо да прави безумни коалиции с други партийки. Които изведнъж стават равни, че и по-важни в коалицията, просто защото гласът им е решаващ, а нямат кой знае какво да губят.
Та мажоритарните избори, ще разместят статуквото и то според мен в правилна посока. Вярно, това само надали ще е достатъчно, но е стъпка в правилна посока. Без премахване на тази пропорционална система.. нещата ще стават по-лоши - просто партиите нямат интерес да стават големи, нямат интерес да градят имидж. След като новите партии са с много по-голям шанс да влязат в парламента и да се облажат от властта. Ще се делим на все повече малки партийки и на по-дребни признаци. Вместо да се обединяваме в големи партии и да не обръщаме внимание на дребните различия.
Има разбира се и капани в мажоритарните избори - например дали ще се дава възможност на независимии кандидати да бъдат избирани...
Мажоритарни избори - дупетатите бягат като дявол от тамян от верижката, която ще ги привърже към мнението на съседите и съкварталците където живеят. Това е техният ужас.
До коментар [#3] от "D-r D":
За примера ви - Марешки вероятно печели срещу ББ във Варна. В Банкя - обратно. Защо изпускате тази естествена за мажоритарните избори връзка? Колко хора срещат в квартала си някой от сегашните дупетати? И дори да ги срещат, познават ли ги?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход