Новият брой:
Какво се случва в държавата

Не умираме повече, но бързо застаряваме

Защо статистика на ЦРУ постави България на второ място по смъртност

   ©  Валентина Петрова
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Редица класации нареждат България сред първите места по смъртност в света. Обновената статистика на ЦРУ, която беше доста цитирана напоследък, ни поставя на второ място. Макар това технически да е вярно, сравнението на база абсолютна смъртност е много подвеждащо. Смъртността като число е полезно единствено в оценката на прираста на населението. Както Световната банка, така и Световната здравна организация (СЗО) и Евростат посочват, че не бива да се използва в подобни индекси.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.