"Категорично съм против тези коалиции", които ми се приписват, заяви премиерът в оставка Бойко Борисов по време на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".
"Абсурд е да махнем плоския данък. По добре да има правителства на малцинства и да се знае кой управлява и носи отговорност. Големите коалиции са компромиси, компромиси, компромиси", заяви той по повод евентуална следизборна коалиция с БСП. "Нека хората да минат през националисти, популисти и т.н. Аз ще стоя в готовност да се намеся с ГЕРБ, ако хората пожелаят."
По повод идващия на власт президент Румен Радев и очаквания служебен кабинет Борисов заяви, че е убеден, че лидерът на БСП Корнелия Нинова участва скрито във формирането на правителство, но щял да е много по-спокоен, ако го прави открито. "Сега на един прекрасен генерал, но досега – деполитизиран, се дава цялата власт. Един приятел да има във всяка власт, трябва него да назначиш." Според него няма потенциал нови партии да променят ситуацията. "Нали и Бареков беше нов", каза той.
Борисов заяви също, че не е оптимист за бъдещето - във вътрешен и външен план. "Турция, Щатите - разделени, Крим, Косово – вчера слушах сръбския президент и не чух нещата, които искам – мир, развитие, интеграция". По думите му показателно е, че трима от кандидатите за президент на Франция са против санкциите срещу Русия. "Изборите ще са ключови, затова смятам че правилно подадохме оставка".
Плевнелиев: Идва времето за промяна в ЕС
Проблемите около нас са много – миграция, военни конфликти, гръцка и украинска кризи, Русия. Но възможностите за растеж в региона са много големи, посочи президентът Росен Плевнелиев в една от последните си речи по време на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". Той призова политиците България да бъде отговорен член на НАТО и ЕС, а Европейския съюз - да не забравя Балканите.
"Тази година е критична за ЕС – предстоят ключови избори в Холандия, Германия, Италия и Франция. Доналд Тръмп може да направи американската икономика по-силна, но той не не вярва в европейската интеграция и ценности", обрисува картината Плевнелиев. Според него оттеглянето на безусловния американски ангажимент, в комбинация с възхода на европейските националисти и популисти, е покана за повече кризи. "Идва времето за промяна в ЕС, а аз се надявам, че политическият ни елит ще бъде на върха на очакванията. ЕС досега бе мека сила, това ще се промени. Голямата заплаха за България е да пропусне новата вълна на интеграция, която предстои", предупреди Плевнелиев.
Поколението, което събори берлинската стена, днес прави нови стени в сърцето на Европа, каза той. " ЕС не е формално обединение на държави и чиновници".
Виждаме сблъск между сенчестите олигархични структури, изградени с инструментите на миналото, и истинския предприемачески дух, смята президентът, като добави, че зависи от всеки един от нас да не взима и да не дава подкупи.
Според него, "темата за справедливостта в държавата е поставена като най-важната от българския народ". Плевнелиев посочи като "силна антиолигархична мярка" програмата за саниране и енергийна ефективност, защото прави печеливши "милиони българи".
Още от 11-та годишна среща на бизнеса с правителството
Годишната среща на бизнеса с правителството - всички изказванияНе правете глупости
Бизнесът и властта: 20% надежда, 80% безпокойство
Бойко Борисов: Големите коалиции са компромиси, ГЕРБ ще стои отстрани
Иван Кръстев: Четири кризи ще определят съдбата на ЕС през 2017
Даниел Грос: Искат ли г-н Тръмп и Русия една силна и добре въоръжена Германия?
ГЕРБ и БСП: Засега никой не иска да променя данъци
Бизнесът очаква растежът да продължи
През 2017 г. кредитирането ще ускори още икономиката
Какво даде Бойко Борисов на Иво Прокопиев
Интервю с икономиста Даниел Грос:
Даниел Грос: Тръмп ще направи ЕС по-консолидиран
Пълните текстове на изказванията на отделните участници и на дискусиите в отделните панели:
Иво Прокопиев: Без върховенство на закона и справяне с корупцията, икономическата политика няма как да даде резултат
Росен Плевнелиев: 2017 година е критична за ЕС
Бойко Борисов: ГЕРБ няма да участва в големи коалиции
Иван Кръстев: Четири основни кризи ще са ключови за бъдещето на ЕС
Даниел Грос: Brexit не е икономически проблем
Никола Добрев и Оливие Маркет: Бизнесът се нуждае от повече предвидимост и намаляване на административната тежест
ГЕРБ, БСП и РБ: Най-наложителна е съдебната реформа
Камен Колчев: Финансовата система става все по-важна за стабилността и растежа на България
Владислав Горанов: При слаби институции няма как да има условия за устойчив растеж
Димитър Радев: От изключително значение е разумната фискална политика на България да се запази
Карина Караиванова: Потенциалът за развитие на капиталов пазар в България е абсолютно неоползотворен
Петър Андронов: Икономическият ръст може да е много над очакванията, ако се поддържа със стабилност и предсказуемост
"Категорично съм против тези коалиции", които ми се приписват, заяви премиерът в оставка Бойко Борисов по време на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".
"Абсурд е да махнем плоския данък. По добре да има правителства на малцинства и да се знае кой управлява и носи отговорност. Големите коалиции са компромиси, компромиси, компромиси", заяви той по повод евентуална следизборна коалиция с БСП. "Нека хората да минат през националисти, популисти и т.н. Аз ще стоя в готовност да се намеся с ГЕРБ, ако хората пожелаят."
9 коментара
Двама посредствени политици на изпроводяк си говорят с обичайната посредственост...
Малките са бизнес.. със златни пръсти.. важното е далаверата да продължава.
"Нека хората да минат през националисти, популисти и т.н. Аз ще стоя в готовност да се намеся с ГЕРБ, ако хората пожелаят.”
Годините в пожарната са сложили своя отпечатък!
:-)
Прощални речи на двама уникални лузъри (загубеняци). Сбогом и на добър път към европейските бюрократични структури, където ще получите дебели заплати, пенсии, фондове за представителни разходи срещу тлъсти корпоративни комисиони за лобистки дейности. Но това няма да е задълго, защото такъв ЕС не ни е нужен и скоро ще отиде в историята начело с най-олигархичния му вожд Жан Клод Банкер от Великото херцогство на Лукса.
Срещу единството и просперитета на ЕС и нейния мотор - Германия "работят" империите-победителки от Втората световна война - Русия, САЩ и Великобритания. Именно те ламтят за поредно разпределяне на "зони на влияние", разпалват войни със стотици хиляди човешки жертви, заливат мирна и демократична Европа с милиони бежанци и се стремят да я разпокъсат. Шансът за оцеляване и развитие на България се нарича Европа ! Точно затова успешната адаптация на ЕС към променящия се свят е от жизнен интерес за родолюбивата българска общност, а чуждофилството т.е. коленопреклонението пред чужди империи, врагове на идеята за единна Европа е гибелно за България ! Необратимо гибелно !!!
Прочетете програмната реч на Тереза Мея.
На фона на изразената в нея грижа за просперитета на ОК и на всеки гражданин, домотъканите политически сметчици на Борисов и откровените глупости на другия - за милионите "санирани" граждани - нагледно показват какви политически джуджета сме оставили да ни яхат.
Разбира се - Тереза Мей. Извинявам се.
Умопомрачително! Тия двамата да вземат да си направят куклено шоу!