Чуждите инвестиции се свиват с над 46%
Сумата на вложенията в страната е 953.7 млн. евро към ноември


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С над 46% се свиват преките чуждестранни инвестиции в България към ноември на годишна база, или с 826.7 млн. евро, сочат предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). За единадесетте месеца на 2016 г. сумата на чуждите вложения в местната икономика е 953.7 млн. евро при близо 1.8 млрд. евро за същия период на предходната година. Основен фактор за спада е по-ниското ниво инвестиции с дългосрочен интерес - по линия на дяловия капитал.
Най-голям вложител в българската икономика отново е Холандия с 202 млн. евро. Страната е традиционна дестинация с по-либерален данъчен режим и често зад инвестициите от нея се крият български капитали или от други държави извън ЕС.
14 коментара
"Въпреки дефицита, за януари - ноември салдото по текущата и капиталовата сметка е положително и възлиза на 3.4 млрд. евро – двойно по-високо от отчетеното през 2015 г."
Една от причините това да е така са намалелите цени на нефта и природния газ. Дано е запазят сравнително умерени за по-дълго време.
Айде започна се, стъкмистиката заработи с пълна пара. В последните 7-8 месеца ни обясняваха колко сме добри и как сме сътворявали рекорди.Как ни летял бретния вътрешен продукт, как сме сътворили едни рекорди в туризма, какви рекордни инвестиции са се случили в България и особено в Тракия икономическа зона; колко нави завода била открила автомобилната индустрия... Помпаха очаквания и манипулираха данните. Но днес палачинката започна да се обръща. Защо ли? Да не би да идат избори? Май ще трябва да слезем от облаците.
Последният абзац никак няма да се хареса на Цвъки и Дончев.
Та те обявиха,че оставят държавата в много добро състояние и шиляка цъфна от кеф и застана на амбразурата и заби много минуси на "неверниците".
тия данни са ала-бала. Зависи много как се четат и ако някой търси изводи или тенденция е много трудно да се намери от тях
До коментар [#2] от "proizvoditel":
Айде пак хванахме подходящата статия да оплюем всичко.
Обожавам я тази статистика - всеки месец излиза на минус и се ползва за бич срещу всичко добро в икономиката. Изключително удобен инструмент в ръцете на всяка опозиция.
Никой не казва в прав текст, че се сравняват данни като за 9,5 месеца с резултати за 11 месеца.
Никой не отчита, че Пеевски като не си прехвърли от левия в десния джоб присвоен мастодонт статистиката "страда".
Никой не отчита, че финансовите инвестиции са в пъти по-маловажни от инвестициите в реално производство, а в тази класация се отчитат с равен знак.
Статистиката за ПЧИ има само едно единствено приложение - при финансовия сектор за изчисляване на икономическите баланси. Няма твърде голяма покривна точка с инвестиционната активност.
До коментар [#3] от "Без коз":
Точно последния абзац ли? Запознат ли си с динамиката на нетния износ (изнуса минус вноса)?!
В периода след 1990 г. това е най-благоприятното отношение на износ към внос. Затварянето на ножицата е чувствително. Наблюдава се все повече внос на инвестиционни стоки и износ на стоки с висока добавена стойност. Няма конспирация. Поне не и тук.
До коментар [#2] от "proizvoditel":
А, и между другото - ако следите тези класации, няма да има и месец без намаление. По обективни и обясними причини. Не виждам какво й се е обърнало на палачинката.
До коментар [#7] от "Георги Георгиев":
Това, че плюем не е вярно! Жалко е, че журналисти от единствено икономически компетентната ни медия ни навират тази манипулация в носа. Единствената инвестиция, която може да развие държавата и да накара напусналите се да се завърнат, е инвестицията в крайни продукти. Не износът на суровини, не резличните ишлемета в леката промишленост или аутсорсинг услугите, не туризмът с краткото време в годината, през което се използват инвестициите в хотели и инфраструктура, не селското стопанство изнасящо полуфабриката зърно, защото прави 1 оборот на инвестираните в основни активи средства, а производството на крайни продукти продавани под собствени марки. Това има смисъл да наблюдаваме и отчитаме.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.