Държавният Фонд на фондовете (ФФ) направи първото движение по създаване на фонд или два за стартиращи компании. Той е заделил за целта 107.5 млн. лв., средства по европрограмата "Конкурентоспособност", а инвеститори ще трябва да добавят сума между 11 и 43 млн. лв.
ФФ започва пазарна консултация, за да се прецени от какво точно има нужда стартъп екосистемата в България. В нея до 10 март могат да участват настоящи инвеститори, предприемачи и мениджъри, които имат интерес към развиването на средата.
"Такава структура е необходима, защото наличието на повече капитал развива средата. Например могат да бъдат създадени повече специализирани фондове по различни вертикали", коментира за "Капитал" мениджър на един от вече съществуващите инвестиционни фондове.
Задвижването е полезно и защото в момента в България почти няма фондове за ускоряване и начални инвестиции в стартиращи компании. Доскоро тази роля играеше фондът Eleven, който се очаква да се премести в следващия сегмент и да инвестира все по-малко в компании на начален етап. Средства за млади компании отпускаше и фондът LauncHub, но сега се насочи към фирми с опит.
В търсене на формула
Започването на пазарна консултация е с цел да се прецени от какво точно има нужда екосистемата - един или повече нови фондове, с каква насоченост и кои са подходящите за тях мениджъри. Това става ясно от съобщение на ФФ.
Целта на новия фонд или фондове ще бъде да инвестира в компании с бизнес на ниво концепция или прототип и да предложи първоначални консултации за доразвиване на продукт или идея. Според публикуваните детайли размерът на финансиране може да бъде между 25 и 50 хил. евро за акселерация и до 1 млн. евро в начален етап. Това е и таванът на инвестициите, които ще се допускат в една компания, пише в документацията.
При първоначалното представяне на финансовите инструменти в края на миналата година беше подчертано, че бъдещият фонд няма да има секторна специализация. В настоящата документация темата не е засегната под тази форма, което означава, че може би се търси адекватна към нуждите на пазара формула.
Тъй като финансовият инструмент включва два компонента - инвестиции начален етап и в ускоряване, е възможно да бъдат структурирани два фонда.
Много въпросителни
В края на миналата година държавният ФФ се допита до средата и за необходимостта и структурата на фонд за технологичен трансфер, чрез който да се разпределят средства за научна и развойна дейност. Консултациите с пазара ще продължат до 10 февруари и е възможно да бъдат продължени. Така е възможно изоставане в работата на държавната структура. От една страна, за да имат време за инвестиции, фондовете ще трябва да стартират в началото на 2018 г. До момента са започнали пазарни консултации за два от четирите финансови инструмента. Те ще приключат през пролетта и това означава, че тогава ще бъдат пуснати обществени поръчки за избор на мениджърите им. Така на теория е възможно фондовете да бъдат създадени до края на 2017 г., за да започнат да оперират в началото на следващата.
"Поради сходствата на двата инструмента, а именно ранна фаза и технологична ориентация на инвестициите, както и сходни целеви групи, предвиждаме синергия в подхода и сроковете на прилагане между двата инструмента. Очакваме съвместното провеждане на пазарни консултации да доведе до повече и по-релевантен интерес от страна на потенциалните фонд мениджъри", обясни за "Капитал" Пламен Петков, изпълнителен директор на ФФ.
За останалите два инструмента - фонд за рисков капитал и фонд за растеж, още няма обявени пазарни консултации. Петков коментира, че се очаква те да започнат до средата на тази година. Това значи, че там процедурите ще се забавят и едва ли фондовете ще стартират скоро.
Параметри на Фонда за ускоряване и начално финансиране
Потенциален размер на фонда: 150 млн. лв.Ангажимент на ФФ: 107.5 млн. лв.
Задължително участие на частни инвеститори: до 43 млн. лв.
Максимално участие на ФФ - 90%, на частни инвеститори - 10 - 40%
Срок на фонда: 10+1+1 (Десет години от затваряне на първия фонд; възможност за удължаване два пъти по една година за излизане от инвестиции)
Инвестиционен период: 5 години от затваряне на фонда, най-късно до 31 декември 2023 г.
Държавният Фонд на фондовете (ФФ) направи първото движение по създаване на фонд или два за стартиращи компании. Той е заделил за целта 107.5 млн. лв., средства по европрограмата "Конкурентоспособност", а инвеститори ще трябва да добавят сума между 11 и 43 млн. лв.
0 коментара