София е произвела близо 40% от БВП през 2015 г.
Южните райони на България ускоряват растежа си на годишна база, а северните се забавят


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Югозападният регион е произвел близо половината от стоките и услугите в страната през 2015 г. (47.9%), а за това е отговорна главно столицата, която е с дял 39.4% от БВП. Това показват последните данни на Националния статистически институт за БВП (пазарни цени) по региони.
Най-големият ръст на годишна база е в Южен централен регион – 10.4%. Тук основна роля има област Пловдив. Данните показват и че страната продължава да се развива на две скорости - докато в Южна България темповете на растеж се ускоряват на годишна база, в Северна се забавят.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
47 коментара
да се въведе визов режим за пловдивчани и велинградчани
Диспропорциите в България стават все по-големи.И за съжаление не се вижда как това ще бъде коригирано.
Не съм съгласен, с тезата за софия, защото почти всички национални компании са със софийска регистрация а оперират навсякъде. Например кауфланд добрич е 4 място по оборот ама това се отчита като оборот на кауфланд българия. Например обл. Добрич ген 500млн. Само от зърнопроизводство без да смятаме съпъстващите отрасли ако се отдели от софия много повече ще остават за нея отколкото сега. Сега има едно издърпване на ресурс от регионите и последващо изоставане инфраструктурно на същите.
Първото нещо, което е важно е каква е структурата на икономиката ни, а тя е преди всичко "услуги", въпреки, че ние сме далеч от развита икономика, а от там, нормално София дърпа, предвид съсредоточаването на големите данъкоплатци и голямата част от администрацията там. Второто е отношението към селото, не към провинцията, а към селото, защото то показва и изобщо желанието за децентрализиране, а то е, че селото е оставено на самооцеляване, което няма как да стане. Ако имаше нормално отношение, не малка част от живеещите в София, щяха да са в Софийска област. Третото е данъчната политика - имам две фирми - софийска и провинциална, втората няма неревизиран период, първата не е чувала за данъчни, прост пример, но ясен. Цялата ни данъчна система е насочена да наказва малкия и да помага на големия - всички глоби са с фиксирана стойност, за малките се грижат "всякакви" данъчни, докато за големия си имаме "специални" и т.н.. Всичко в България води до това да имаме силен център и замираща периферия, което води след себе си смъртта и на центъра, но за следващото или последващото поколение. Светлия лъч Пловдив, е тъжния лъч, който видя вече, че не им стигат кадри, а такива дори и огромни пари да им даваш, трудно ще дойдат в една отровна среда - лоша социална инфраструктура, лоша обществена среда, липса на сигурност и т.н., все проблеми на селото.
До коментар [#3] от "balabanov_bg":
Целия сектор селкскостопанство е 5% от БВП. Селското стопанство само по себе си е нищо ако не е съпътствано от преработвателна и хранително-вкусова промишленост. У нас имам силно зърнопроизводство и толкова.
Значи у шопия е 25% от раб. ръка, а тя произвежда 45%. При средна РЗ у шопия 1200 лв., у останалата част треба да е около 490 лв. /ама тя е повече/. Демек или числата не са верни, или шопско са се прекарали.
А сега де.
"От друга страна, отчетеният ръст за област Русе вероятно е в резултат на специфичния начин, по който се изчисляват регионалните данни за БВП, а не на дългосрочна тенденция за растеж", допълва още той.
А това казва достатъчно, до колко може да се вярва на данните!
И последно, Пристойл(Русе) и Монбант(Монтана) в София ли са отчетните, че като гледам методологията е така, ама да си попитам?
До ivanko Да изглежда малко но е основата за много индустрии нататък. Например само арендата за обл. Добрич която се изплаща на населението е около 200 млн. И тези пари се харчат директно в услуги и дават началото на синджира. Да не говорим за ддс и тем подобни.
До коментар [#9] от "balabanov_bg":
Е и? 200 млн., са нещо невероятно за вас, така ли? Ами ако не гледахте пшеница, а зеленчуци, нямаше ли да плащате по 1 млрд.? Това са глупости! Зърнопроизводството е сектора с най-ниска добавена стойност, от всички в селското стопанство, няма заетост към него, почти няма съпътстващи дейност, а иновациите са на най-ниско ниво! И да от тия 200 млн., всъщност колко са субсидии?
П.п. "Голямата" сума, която споменавате е по 1000(под 600$) лв. на жител, а средния БВП на човек е 20 хил. долара, това е дела.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.