Парите на държавата: Голяма, сочна пица
Бюджетът разполага с добри резервни буфери, но водещите партии не предвиждат финансиране на реформи за по-добра засилка на икономиката
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.


Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
По традиция БСП идва на власт когато държавата започне да стъпва на крака. Така беше през 1995-та когато след милиардите раздадени с куфарчета на партийни другари в икономиката на първо време се усещаше някакво оживление. Само 2 години по-късно дойде сметката - Виденовата зима.
Така стана и през 2005-а. Страната тъкмо беше тръгнала нагоре и строителния бум беше в размаха си. Три години по-късно бумът се превърна в един голям балон.
И сега така ще стане - страната аха-аха да отлепи от кризата и "сполуката" пак я спохожда. Шумкарите при празни мандри не ходят.
Сочна пица.. обаче разбита държава.. пътищата са като след война, жп-транспорта също, малко остана на тъмно да останем тая зима нищо, че имаме 12 гигавата мощности.
Парите вместо там, отиват в скъпи проекти - за безмислени неща. Както и за всичко друго, но не и за поддръжка.
Та пицата може да е голяма обаче все не отива там където трябва. И както е тръгнало и след още 20 години ще сме на същата позиция.. само дето инфраструктурата вече ще се е разпаднала. Много яка комбинация - скъпи жилища и около тях разпадаща се инфаструктура. Пътищата между градовете - също. Селата - ще бъдат в бурени, а сегашните улици/по една що горе долу асфалтирана/ и тях няма да ги има. Болниците - повечето ще текат.. но пък за сметка на това 20% от тях ще са с произведения на изкуството даже. Ел. мрежата за високо напрежение - ме съмнява да съществува тогава.. ВиК - ще я има само ако още сме на помощи от някъде. Ако не - ако искаш вода - ще си пробиваш кладенец като едно време, и канализацията ще стане като едно време.
Градовете пък.. то и сега улиците са кръпка върху кръпка.. само по някой булевард се поправя през година. Останалите квартални улици - такова нещо като основен ремонт са виждали само по времето на социализма. т.е. преди 30 години.
Всъщност голяма част от скъпоструваща инфраструктура - мостове, пътища, виадукти, ел. стълбове, язовири.. сгради.. вместо да се поддържа ежегодно, не се поддържа изобщо или само формално се поддържа..
Даже в министерствата - парите отиват само за заплати.. за останалото се разчита на помощи.
За сега не виждам да се задава такава опасност - да бъдат провеждани реформи. Отново и все по-силно ни се обаснява какво ще ни направят с нашиет пари.
Добра разбивка на финансовите средства. Уважавам експертността на редакционния екип на "Капитал". Аз ще допълня, че всичките тези мераци за власт на системни и несистемни политически играчи е за едни 5 млрд. лв., които потъват ежегодно в джобовете на политици, олигарси, местни феодали и всякакви селски тарикати, които им пригласят. Как всеки от тях говори за корупция, а не се сеща да каже, че за една година в бюджета могат да влязат тези пари, чрез преустановяване на злоупотребите в приходната и разходната част. Отговорът е прост – защото всички ги слагат в графата „усвояване“. Всички са политически шарлатани и са само видимата част на айсберга. Съжалявам хората за наивността, с която ги подкрепят. Но какво да се прави когато медиите, където се показват техните магарета, са собственост на онези, които не се виждат, другата част от айсберга. Вижте това http://dogovorat.com/
Росен Миленов, бивш служител на ДАНС
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.