// К1: Средата / Политика
Камарата на частните изпълнители иска законови промени за записа на заповед
От гилдията предвиждат лишаване от права за ЧСИ Иван Чолаков за три години
Съветът на Камарата на ЧСИ единодушно е взел решение да се образува дисциплинарно производство срещу ЧСИ Иван Чолаков, идентифициран в няколко репортажа на бТВ от началото на месеца като изпълнителят, чието име е замесено в седем досега известни случая на измама с фалшиви записи на заповед. Предложението на Съвета е на Чолаков да се наложи най-тежкото възможно наказание – лишаване от правоспособност за срок от 3 години. Георги Дичев специално наблегна, че предложението за исканото наказание не е направено произволно, а е взета предвид цялостната картина от няколко поредни еднотипни случая, системност на нарушенията, "големия обществен интерес, изключително тежкото уронване на престижа на професията, както и дисциплинарното минало на Иван Чолаков". По казуса предстои да се произнесе дисциплинарната комисия към камарата, а при обжалване – последната дума има Върховният касационен съд.
По останалите 4 дела, обаче, има редица нарушения, най-вече по призоваването, които са довели до значителни щетиУстановена е системност на нарушенията може да се дължи и на непознаване на закона или немарливост на призовкарите, но отговорността за тяхната работа се носи от ЧСИ, коментира Дичев. Срещу Иван Чолаков досега са били образувани 17 дисциплинарни дела през последните 11 години откакто съществува КЧСИ, той има и 6 влезли в сила дисциплинарни наказания, едно от които е предупреждение за лишаване от права. Всичко това обосновава сериозността на исканото наказание.
По всички тези дела става въпрос за един и същи адвокат и за един ЧСИ. Всички заповеди са не само по отношение на уязвими хора – възрастни, с психически отклонения или в чужбина, които обаче същевременно са собственици на значителна сума пари или имот, а някои от тях наскоро са продали имот. Георги Дичев обаче отказа да коментира дали това е индикация за престъпна схема с мотива, че това е в правомощията на други органи, а, както вече стана известно, прокуратурата също се е самосезирала от репортажите на бТВ. Той призова правоохранителните органи в случаите на съмнения за такива измами да действат целенасочено срещу извършителите, доколкото съдебните изпълнители – както частни, така и държавни, нито имат право, нито могат практически да проверяват такива документи.
"Всеки от нас може да стане жертва на измама със запис на заповед, затова КЧСИ официално ще предложи законодателни промени, включително премахване на записа на заповед в чл. 417 ГПК като документ въз основа, на който може да се издаде заповед за незабавно изпълнение", каза Дичев. След което направи важен анонс: "Бихме искали да обърнем внимание на гражданите за едно тяхно законово задължение, което те масово не спазват. Всички сме длъжни да се регистрираме на актуалните си адреси, което е адрес за кореспонденция с държавата и съдилищата - ако не сме на този адрес, може да бъдем осъдени не само по заповедно, но и по исково производство и то без да разберем. Чак когато съдебният изпълнител ни блокира сметките или заплатата, ще научим, а тогава може да е късно."
"Ние от своя страна ще предупредим всички ЧСИ да бъдат особено внимателни по изпълнителните дела въз основа на запис на заповед – в такива случаи да не гледат само буквата на закона, но и да правят и невъзможното, така че длъжниците да узнаят, че срещу тях има издаден изпълнителен лист от съда", коментира още Дичев. В тези случаи на запис на заповед длъжниците не са без защита, напротив те имат засилена защита - едно възражение, че не дължат сумата, подадено до съда, спира изпълнението. Но за да могат да упражнят това свое право, те трябва да са узнали за издадения изпълнителен лист.
Дичев използва случая, за да обърне внимание, че контролната дейност на Камарата на ЧСИ е пословично строга. През миналата година КЧСИ е инициирала 30 дисциплинарни производства, а е произнесла 6 решения за лишаване от право. Това е несравнимо повече в сравнение с другите правни професии, особено като се има предвид, че КЧСИ е най-малобройната – около 200 души, заяви той. Проверка на "Капитал" показа, че дисциплинарно уволнените магистрати за м. г. общо са двама – един прокурор и един следовател, нито един съдия, при около 5000 магистрати в съдебната система. Сред повече от 600 нотариуси в страната лишени от права няма, а лишените от права адвокати сред огромната колегия от над 13 500 души са само 40 за 2016 г., което прави по-малко от 0,3%.
Междувременно в понеделник следобед пресцентърът на Министреството на правосъдието обяви, че правосъдният министър Мария Павлова е подписала две искания за образуване на дисциплинарно производство срещу ЧСИ Иван Чолаков, като посочи съвсем различни случаи на твърдени нарушения, станали основание за тези искания. Справка на "Капитал" в КЧСИ установи, че по единия от тях в камарата вече има образувано дисциплинарно производство и искането на Павлова просто ще бъде присъединено към него. Срещу Чолаков в момента има има общо три висящи производства, извън тези две, чието образуване предстои, научи "Капитал".
Още по темата
ГЕРБ предлага алтернатива на частния фалит
Законопроект за промяна в ГПК предвижда електронни търгове и други радикални промени в изпълнителния процес
31 май 2017Пореден кръг от класовия сблъсък
Проектът за промени в гражданския процес търси баланс между кредитори и длъжници
26 май 2017Принудителното изпълнение се прекроява по мярка на длъжника
Омбудсманът Мая Манолова предлага промени в ГПК за защита на длъжниците на банки
19 май 2017И ГЕРБ ще внесе проект за промени в изпълнителния процес в ГПК
Шефът на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че мнозинството ще поддържа законопроекта на МС от предишния мандат, от който Мая Манолова била преписала
18 май 2017Инспекторатът, за който никой не знае
Кой контролира нотариуси, съдебни изпълнители и синдици
24 мар 2017Как свършва една луксозна експанзия
Heta Asset Reolution, дружеството, което осребрява останките от Hypo Alpe Adria, продава портфейл от лоши лизингови вземания за 130 млн. евро
13 май 2016Стенограма от заседанието на Министерския съвет - 10 декември 2014г.
Книгата "България в Шенген", боеприпасите след трагедията в Горни Лом и бъдещето на България като енергиен хъб
12 дек 2014Особености на записа на заповед
И как да гарантираме признаването и удовлетворяването на нашето вземане
16 мар 2014Съдия Ченалова прилага двойни стандарти по делото за несъстоятелността на фирмата, която внасяше Mango
25 окт 2013В търсене на проблемите и решенията
По-малко бюрокрация, по-ясни и еднозначни указания, по-малко чакане и по-гъвкави възможности за плащане са нужни в новата програма за развитие на човешките ресурси
18 сеп 2013
И още: ЕК разреши помощ от 3.2 млрд. евро за 7 държави за развитие на батериите за коли; президентите на Русия и Украйна започват разговори за решения на конфликта в Украйна
9 дек 2019, 1629 прочитания

Радев обсъди проблемите на проведените избори с институции и експерти и призова за по-тежки наказания
9 дек 2019, 1142 прочитания
9 дек 2019, 6725 прочитания
9 дек 2019, 4376 прочитания
9 дек 2019, 2772 прочитания
9 дек 2019, 2599 прочитания
9 дек 2019, 2584 прочитания
Страната е една от държавите членки, в които разликата между столицата и останалите региони е най-силно изразена