(Не)възможните комбинации след изборите
При пет формации в Народното събрание всички варианти за управлението изглеждат силно компромисни
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- Близо 1 млн. души не са решили дали и за кого да гласуват.- При изравнени сили на ГЕРБ и БСП за правителството няма голямо значение кой ще е пръв.
- Голяма група непредставени избиратели носи риск от политическа дестабилизация.
Избирателите, които още не са решили дали и за кого да гласуват, са близо един милион души (според данните на агенция "Алфа рисърч"). Това е повече от потенциалния електорат на "Обединените патриоти", ДПС и "Воля", взети заедно. Ако някой има силата да премести голяма част от тях в една или друга посока, резултатите от вота на 26 март биха били далеч от прогнозираните сега.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Най-показателна, според мен, е третата инфографика. Редакцията би трябвало да поправи грешката в нея - БСП - Обединени патриоти се подкрепя от 6, а не от 36%. Преднина от 7% за дясно - центристко управление и двукратна преднина на герб с патриоти пред БСП с патриоти. Ако пък изборите покажат, че е възможен един от най-нежеланите варианти - БСП+ДПС, то това лично за мен ще значи, че са манипулирани.
Основният въпрос около тези избори е защо дебатът за правителството тотално доминира над дебата за бъдещите законодателни инициативи. В крайна сметка нали законодателен орган ще избираме. Натрапва се идеята, че НС, неслучайно наричано "дупетатница", е просто придатък на правителството. А не би трябвало да е така. Преки избори за правителство след публични дебати на ЕКИПИТЕ все повече се очертава като по-добро решение. Едновременно с концентриране на законодателните инициативи в НС, а не в правителството.
Хихи, статуквото ще постигне голяма победа на тези избори. Нова Република и всички мислещи хора там остават зад борда. Някои хора направо ще се изпуснат от кеф. Само дето ми се чини, че ще катастрофират жестоко след има няма две години.
А, ще има избори още ! ДПС няма как да влезе , Борисов и Ердоган се погрижиха заедно , щото ченетата от ДС , просто пречат на добрите отношения между страните . Иначе с този материал , Капитал прави социални проучвания на стадото .
ганю и на тези избори ще покаже колко малко му функционира сивото вещество
Вслушването в обещанията en gros води до заключенията, че в повечето случаи кандидат-депутати и цели партии не са надхвърлили манталитета на средни кметове. Всички са развързали торбите с обещания за магистрали, централи, зали, обходи, тангенти, тръби и т.н.
В общия хор на обещателите на манна небесна, която ще се изсипе над злощастните глави на избирателите се губят малкото гласове, които дефинират проблеми, начини за дългосрочно решаване, политики с далечна цел в различни области....
И разбира се подкрепа за такива е едва ли не в рамките на статистическата грешка....
Отделно на първо място са различията а не обединяващото...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.