Засега в Южния парк няма да се строи, но 20% от него е частен
Близо 1/5 от 110-те хектара площ е реституирана между 1994 г. и 1997 г., общината тепърва ще търси пари да изкупи земите
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Около 20% от територията на Южния парк в столицата попада в частни терени, но засега няма планове и възможност повечето от тях да бъдат застроени. Това стана ясно от изказване на главния архитект на София Здравко Здравков пред bTV в сряда.
Висока сграда вероятно ще се появи в територията на парка на ъгъла между улиците "Бяла черква" и "П. Ю. Тодоров", показва справка на "Капитал" в Общия устройствен план на столицата. Парцелът принадлежи на частен собстветник и попада в т.нар. смесена многофункционална зона, която позволява високо строителство. Засега обаче няма издадено разрешително за строеж на това място.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Който е допуснал тази реституция е за бесилото направо!
Нямам думи просто!
И кога "набързо" станаха 20% Е да разбираме доста правителства се смениха и на тоз парче, на онзи парче и парка е преполовен.
До коментар [#1] от "vtl53383951":
Реституция не значи автоматично право на строеж. Можеш да си имаш частна полянка .
Не се вълнувайте, всичко ще се застрои както в Младост, Студентски град....
В момента парцелите са в ръцете на когото трябва! Всичко е прекупено няколко пъти и там няма наследник на старите собственици! Няколко пъти ще осъдят държавата за блокиране ползването на собственост..... някой ще построи тенис корт...след две години корта ще се усъвършенства в нещо на полза роду... после ще стане сграда с обществено ползване и накрая 20-30 етажа жилища и офиси. Всичко ще е законно!
Честито. Не бих се учудил ако в момента някъде са пуснати обяви за жилища на зелено в бъдещите комплекси!
Една от най-големите грешки на прехода е реституцията поради една проста причина – липса на справедливост. По време на комунистическия режим са извършени явни престъпления срещу личността – репресии, отнемане на собственост, убийства, изнудване, мачкане на личността и много други. В т.ч. извършена е явна несправедливост спрямо собствениците на съответните имоти. Години по-късно, държавата решава да поправи извършените несправедливости. За съжаление аршина е неравен – на репресираните, на битите, на лежалите по затворите, на убитите – държавата нищо не връща. Не връща отнетите години, раните, достойнството, не връща и отнетия живот. Имотите обаче се връщат, тъй като са нещо измеримо, с координати и нотариални актове. Но не това е имам предив за несправедливо, макар че роднините на жертвите на комунизма трудно приемат защо държавата се е погрижила за тези с отнети имоти, а е забравила тези с отнети животи. За несправедливо имам предвид следното. Според мен за да бъдат обещетени реститутите би следвало да не се следва географското правило – това което е отнето да бъде върнато, а да се следва стойностно правило – колкото е отнето, толкова да бъде върнато. Т.е. отнели са Ви нива – връщат Ви еквивалентен имот – нива. Отнели са Ви апартамент в панелка – връщат ви апартамент в общинско жилище ново строителство (едно време панелките са били „ново строителство“). Заменките с еквивалентни имоти са нещо нормално и непрекъснато случващо се в момента, например при провеждане на регулацията. Разбира се пълно щастие няма, но обществения интерес надделява над частния. Географската несправедливост е явна – едновремешната нива, колкото и свидна да е била на хорицата е струвала една каруца ябълки (образно). Днешния терен струва много повече благодарение на цялото общество – с данъците на всички е направена регулация, територията е урбанизирана, прокарани са улици, тротоари, електрификация, водопровод, канализация и т.н. Новите, модерни устройствени планове позволяват строителство на блокове с голям инвестиционен интерес и реализиране на печалба, благодарение на местонахождението на тези блокове – урбанизирана с парите на всички ни, среда. Стойност на имота, респективно инвестиционна печалба, значително надвишаваща една каруца ябълки. И именно тук е несправедливостта на реституцията – благодарение на обществения прогрес, собствениците на реституираните имоти са придобили собственост върху имот, който значително надвишава стойността на същия имот, отнет Х-години по-рано.
Иначе в България нямало корупция!?КОЙ е собственик на тези парцели,да не са били на дядо му???
А какво да кажем са частта от Южния парк до София Сити Център? Там всичко е частно и просто се чака правилния момент...
Богоизбрани сме българите. Щом успяваме да .серем и земния рай - не може да е друго!
До коментар [#6] от "was.inc":
Частната собственост е неприкосновенна! В момента в който се наруши това правило настъпва икономическа несигурност, колапс на инвестициите, разрушаване на икономиката и обстановката около 10 ноември 1989. Земята е собственност на наследниците и точка по въпроса. Отделен е въпросът дали ще получат право на строеж. Но заради правото на обитателите на "Южен Парк" да си разхождат кучетата в градинките и да тичат на воля не е възможно да се нарушават основни конституционни принципи с разсъждения тип "селски хитрости" като Вашите. За протокола - сетни бедняци бяхме в моето семейство и нищо не реституирахме. Сами си купихме имоти, обзаведохме ги и ако някой се опита да ги присвои ще има удоволствието да се запознае с брадвата от мазето ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход