Защо се проваля тех паркът
100 млн. лв. след първата му копка той продължава да е пуст и не произвежда очаквания ефект


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Начинът, по който беше избрано новото ръководство, не дава надежда, че стилът на работа ще се промени.
"София тех парк" трябваше да е иновативното ядро на България, в което големи и малки компании обменят идеи, правят нови продукти в научни лаборатории, въобще нещо като софийската Силициева долина. Но не стана. От дни провалът е известен и за широката публика - през острото отворено писмо на основателя на "Уолтопия" Ивайло Пенчев, който има сграда в парка. На цветист език бизнесменът обясни защо държавата не може да управлява и притежава бизнес. Извън общия извод за конкретната ситуация дотук си има виновник - доскорошният министър на икономиката Божидар Лукарски, който отговаряше за дружеството. Той направи дълга поредица от спорни назначения, а действията на избраните чиновници бяха с фокус само към краткосрочни (и много съмнителни) действия: като поръчки за почистване и охрана, преговори на тъмно кой да построи сграда там, коя компания без опит да спечели малко от "управление" на инкубатора и т.н. В резултат паркът пустее, напускат наематели, лабораториите не се ползват, няма концепция за развитие...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Не се получава, защото принципът, че количествените натрупвания водят до качествени изменения е водещ в концепцията за Тех Парка. А това не винаги е така. Или както казваше Пратчет:
[quote#0:"Тери Пратчет"] [...] обучението в Университета се опираше предимно на прастария метод да събереш множество млади хора в близост до множество книги с надеждата, че нещо ще прескочи от едното множество в другото. А младите хора съответно се поставяха в близост до кръчмите и пивниците със същата надежда.[/quote]
В крайна сметка кои и колко са българските предприятия, които инвестират каквото и да било в R&D? Къде е екосистемата, която да ползва тая инфраструктура? Докато масово се работи "на ишлеме" и се тупаме в гърдите с ръста на ИТ-аутсорсинга, работата с научноизследователските начинания (технологичните хъбове) няма да се получи.
Ако "ТЕ" просто бяха откраднали тези близо 100 милиона нямаше да е толкова гадно и пре**бано колкото е сега. Няма по-болезнено нещо от това, което сътвориха - празни лаборатории, наблъскани до горе със супер техника да стоят неизползвани.
Но явно проблема не е само във хората а ла Лукарски (той милия е следствие), проблема е и във онези, преподаватели и хора на науката изобщо, които все още знаят и биха могли да запълнят тези лаборатории със живот............
Във голяма грешка си... uot; нарочно слагам 3 кавички - няколко дисплея и няколко пс-та...
Ходил ли си изобщо там ,за да говориш? Със сигурност - НЕ СИ!
Аз ходих - и няма как да работя в """Киберлабораторията""&q
Трагедия....
И още нещо което трябва да се разследва от Прокуратурата - защо са поканени ТОЧНО ТЕЗИ ФИРМИ ......................... eshenie.pdf
ftp://public.sofiatech.bg/cyber-lot3-direct/1.%20R
Проваля се защото Айнщайн е казал че най-евтино е да се учим от чуждите грешки. Прага (Чехия) в зората на аутсорсинга беше дестинация номер едно в Европа - беше построен и тех парк. Още 2009 година този парк опустя и когато се разхождах в него видях празни и запуснати офиси, немити стъкла с две думи абенданд плейс. Шоуто се премести в Бърно - там е евтино удобно и заплатите са по-ниски затова първите които се преместиха там бяха IBM и RedHat , има и много други. Друг пример чудесен е миграцията по време на прощъпулника на аутсорсинга е релокацията от Делхи в Бънгалор Индия. Повечето западни фирми се преместиха в Бънгалор принуждавайки работниците от Делхи да се преместят със семействата си на два пъти по-ниски заплати но все още висок стандарт. Предполагам че това предстои и в България. Пловдив и Благоевград са чудесни дестинации и все повече фирми отварят офиси там.
Подобна публикация направих в един форум преди да започне строителството но никой не и обърна внимание... Дезоле.
До коментар [#1] от "ХЪ ХЪ ХЪ":
Научно-изследователска работа се прави с финансиране, но в сегашните условия - банков сектор 100% чужда собственост, валутен борд и членство в ЕС, това е пълен абсурд. Иначе идеята и реализацията на Технопарка щеше да е смешна, ако не бяха похарчените 100 млн. лв. на вятъра.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.