Готова ли е България за битка с "Газпром"
Когато дава с едната ръка, руската компания обикновено взима с другата - отстъпките за цена, вероятно ще дойдат за сметка на преначертване на газовите транзитни маршрути.
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Тази победа обаче може да се окаже пирова, ако се измени маршрутът за доставка на газ и той поскъпне заради това.
- София може да се опита да блокира проекти като "Северен поток 2", за да получи по-добри условия от "Газпром"
Докато с едната ръка Европейската комисия (ЕК) успя да притисне "Газпром" да се държи по-пазарно, с другата брюкселската бюрокрация се готви да направи реверанс на руската компания, който ще пренареди газовия пазар в Европа. От това България може да има съвсем преки загуби, както и трудно изчислими косвени затруднения.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Все други са ни виновни. По графиката за цената в Германия и България - не виждам чак толкова големи разлики. Особено като се има предвид - че сме малък консуматор, че нямаме друг доставчик... и че много плюем.
Сега пак - другите ни виновни. И пак плюене на корем.
Значи опакваме се на ЕС и искаме ЕС да извива ръце на Газпром.. после се чудим защо, Газпром ни отвръща със същото. Не забравяйте - вече новият голям брат е САЩ. Така, че от там трябва да търсим газ. Сигурно и без пари ще ни го дават.
България получава годишно 180 млн лв. транзитни такси от Газпром !!! Това е повече отколкото ЕС ни "даваше" през първата седемлетка на новия ЕСССР. При това напълно без всякакви условия, вноски и нужда да теглиш кредити за самоучастие по тъпите евро-проекти. Нямам думи. Излиза че дори сега Русия ни дава повече пари отколкото ЕС, а ние храчим като обезумели и на всичко отгоре постигнахме резултатът новите газопроводи да ни заобиколят. Честито, велика дипломация, провеждана от представителите на едно малко малцинство, окупирало високите етажи на властта в България и работещо само за интересите на родината си Израел.
От всичкото излиза, че сме заклещени в брюкселската паяжина и изход няма. Не ни остава нищо друго, освен да гласуваме за промяна.
Много наивен, но пък безспорно политкоректен текст.
30% от нуждите си от природен газ Западна Европа не се гнуси да задоволява от Газпром.
Германия, въпреки политическите раздумки на Брюксел, недоволството на Полша и стенанията на Украйна ще направи нужното да си осигури газ по Северен поток-2 преди 2019 г.
В края на 2019 г, както беше предварително обявено, Газпром ще спре транзита по стария газопровод Дружба през Украйна-Полша и разклонението му Румъния-Молдова-България- Турция. Турция ще получава газ по Турски поток, а газовия хъб за Южна Европа ще е на турско-гръцката граница. А ЕС - ако иска да си строи връзка...
Ако не иска - да си строи Трансанадолския и Трансадриатическия газопроводи, дето щели да се пълнят с азерски газ от недоразработеното каспийско находище Шах Дениз-2.
А за осъществяването им има съществена трудност: Турция трябва да е съгласна. Г-н авторът сигурно не живее на тази планета и не знае какви са актуалните проблеми между Турция и ЕС в момента. И че ако зависи от Турция, ЕС ще стои дълго на тъмно и студено.
Спокойно, хъбът ще се построи и няма да има проблеми. Бибитко е измислил всичко(както обикновено), ще имаме толкова газ, че ще се чудим какво да го правим.
"Готова ли е България за битка с "Газпром"" - Защо се пънем да влизаме в битки? Това все пак е търговия и ни трябва добра сделка, а не битка.
Да уточня - при битките има един спечелил/обикновено по-големият и по-подготвеният/ и един загубил/по-малкия и по-неподготвения/. При сделките има двама спечелили/малко или много, и пак зависи от подготовката/.
Добре е да не се получава газ само от един доставчик. Има още 2 възможности освен газпром и ТАНАП-ТАП.
Първата възможност е получаване на катарски, азерски и/или друг газ през свързаността с Гърция, като се използва терминала за втечнен газ край Александруполис.
Втората възможност е газовата връзка с Румъния, която вече изнася газ, като прави свързаност с Унгария и Полша. Декември 2016 г. минаха тестовите проби за България.
Всичко това ще е готово до 2019 г., докогато Газпром има договори за доставка на газ и транзит през България.
Информативен материал и... изобилие от граматически грешки.
Меркел и тя ли след края на мандата ще заработва в Газпром, като други видни немски политици. Изключително гнусна политика от страна на Германия.
Винаги губещи. Перманентно прецакани.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.