Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Правосъдието в предизборните платформи на партиите

Програмите на различните партии не са съпоставими, за някои съдебната реформа не съществува, други я маркират формално

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Предизборно се обещава ревизия на принудителното изпълнение, което депутатите проспаха в парламента

Като популистки звучат ангажиментите в програмите на АБВ - Д21, "РБ - Глас народен" и БСП за ревизия на изпълнителния процес и засилена защита на длъжника. От една страна, защото текстовете и в трите програми (при БСП само едно изречение) са записани неясно. Не се разбира например защо РБ ще прави ревизия само на работата на частните съдебни изпълнители, а не и на държавните, след като работят при едни правила. Защо АБВ меси тук колекторските фирми и свръхзадлъжнялостта. И трите партии участваха в предишния парламент, където година и половина чака ред законопроект за промени в ГПК, изготвен в Министерството на правосъдието от експерти от всички заинтересовани институции и съдържащ цялостна ревизия на изпълнителния процес, с увеличени права на длъжниците, включително да обжалват действията по изпълнението, даже и първоначалната цена на проданта, условия за налагане на електронни запори и др.

Този законопроект, внесен през май 2015 г., така и не мина дори на първо четене през правната комисия, без някой да потърси сметка на председателя й Данаил Кирилов защо се случва това, без някой тогава да се загрижи за правата на длъжниците и за належащата ревизия на принудителното изпълнение.

Отделно в програмата на АБВ се предвижда и приемане на Закон за гражданския фалит, любима тема на поредица популисти. В началото на предишния мандат този закон беше тържествено обещан от новопроизведения икономически министър Божидар Лукарски, който не изпълни ангажимента, но сега в програмата на РБ го няма.

Оценка на предизборните програми на основните партии в сектор правосъдие и съдебна реформа не може да се направи чрез сравнение просто защото програмите не са съпоставими – твърде различни са по обем, обхват и акценти. Нещо повече - в предизборната платформа на ДПС например изобщо липсват думите правосъдие и съдебна реформа, а Обединените патриоти пък изобщо не са обявили предизборна програма. В програмата на "Воля" рубриката "Правосъдие" присъства чисто формално – с три много общо и неясно формулирани позиции от по едно изречение. Все пак специално омертата на ДПС не може да учуди някого предвид ясните индикации, че ДПС и Пеевски са инфилтрирали свои хора навсякъде в системата и за тях съдебната реформа всъщност е болезнена лустрация.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    2.5 avatar :-|
    2.5
    • + 1

    "Предлага се дори и намаляване на броя на юридическите факултети, което малко хора в бранша се осмеляват да изговорят на глас, защото засяга много интереси."

    Идеята никак не е лоша, дори би било чудесно да се приложи и към някои други факултети...

    Нередност?
Нов коментар