Бързият интернет и бавната държава
Пет години след неговото начало проектът за бърз интернет до малките общини все още не е завършен


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Колко е най-дългият период, който сте чакали за прокарване на интернет? Вероятно няколко дни. Сега си представете колко щяхте да чакате, ако нямаше частни компании в сектора и всичко зависеше от държавата. Всъщност няма нужда да си представяте, защото е ясно точно колко. Ако например живеехте в община Макреш, Видинско, и искахте да имате широколентов (бърз) интернет, щяхте да чакате вече пет години. Пет. Години. И още нямаше да имате.
През май 2012 г. Министерството на транспорта обяви началото на мащабен проект на стойност 20 млн. евро, който е финансиран по оперативна програма "Развитие на селските райони". Неговата основна цел беше да прокара широколентов интернет до 29 отдалечени района в България. Става въпрос за прокопаването на канали и намирането на доставчици, които да поддържат оптична мрежа от т.нар. средна миля – връзката между областните центрове и малките общини. Пет години по-късно интернет до крайните потребители има, но не е по държавните кабели.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
какво беше казал оня от Уолтопия за държавните фирми....
Разбихте държавата.. Чиновниците вече са недосегаеми почти. И после защо държавата била лоша. Ами без ред е така - никой не си върши работата и протака.
Проблемът е в много държавни институции и работещите в тях. Казано по друг начин, независимо кой е на власт и кой е министър председател, в държавите учреждения работят едни и същи намусени лелки, които ги мързи и нямат желание за нищо. А точно това са уж "хората от народа" същите които скапват желанието на останалата част от народа когато опре до тях.
Не е работа на държавата да се занимава с интернет, и въобще с бизнес. Само при соца управляваше и сергиите на пазара.
Моля,Капитал ако има разследващи журналисти да провери доходите на горепосочената персона , къде има офис и лаптоп(в частна компания) - анализ на какви проекти какви фирми/а е спечелила и кой праща персоната на разни конференции в чужбина и т.н.В ит обществото се знае почти всичко за успоредния бизнес на този господин както и другия такъв....
Писал съм сигнали и за други огромни нарушения - но както виждам,няма никакво движение..................
[quote#4:"swk52517456"]Не е работа на държавата да се занимава с интернет, и въобще с бизнес.[/quote]
Така е, но в случая става въпрос по-соро за приобщаване на хора, които рискуват да останат загубени не просто за обществото, ами за цивилизацията изобщо. Хора, които гласуват, при това много по-активно от средния интернет "юзър".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.