// К1: Средата / Политика
Христо Иванов призова Борисов да не става премиер
"Да, България" ще търси формулата на доверието, а не на сумирането
Инфографика |
Формацията се учреди едва в началото на януари, а на парламентарните избори успя да постигне 2.88% в коалиция с партия "Зелените" и ДЕОС.
"Да, България" се превръща в национална партия
Той посочи, че само 40% от избирателите на "Да, България" са в София. "За тези десет седмици престанахме да бъдем софийски феномен и се превръщаме в национална партия.", добави той. По думите му, ключовият ресурс, който не е достигнал на "Да, България", е времето.
"Ние трябваше едновременно да правим кампания и да съставяме политическа сила, както и да се отбраняваме срещу ужасяваща медийна пропаганда срещу нас. Въпреки това, ние стигнахме до избирателите и показахме, че "Да, България" има много голям потенциал", каза Иванов. И добави, че за партията кампанията не е свършила. "Ще търсим подкрепата и на останалите граждани от демократичната общност", заяви Иванов.
Лидерът на "Да, България" посочи, че по време на кампанията са успели да наложат дух на "отказ да се влиза в приятелски огън" и не са изгорили нито един мост.
По повод коалирането на "Да, България" със "Зелените" и ДЕОС Иванов каза, че това е основа за дълготрайно партньорство по конкретни каузи. "Това е важна стъпка от изграждането на това голямо демократично пространство, което не включва само десните", заяви Иванов.
Помолен да коментира думите на вече бившия лидер на Нова република Радан Кънев, че ако преди изборите се бяха обединили, сега двете формации щяха да имат парламентарна група, Иванов каза, че са полагали усилия за намиране на формулата не за обединение на дясното, а за голямата демократична общност. "Играта за обединение на дясното е игра за преформатиране на някакви гласове които се считат за десни и вкарване на същите хора под ново име в парламента.", каза Иванов. По думите му обединението на голямата демократична общност е по-дълъг процес и изисква повече усилия. "Работил съм месеци наред да намерим тази формула. Не успяхме да я намерим. Няма да посоча с пръст кой е виновен за това. Ние отказахме да играем играта на "Вие сте виновни!".", заяви Иванов. Според него предлаганото обединение е някаква форма на Реформаторския блок. И добави, че "Да, България" ще търси формулата на доверието, а не формулата на сумирането.
РБ не беше успешен модел на коалиране
Според Иванов това, което в момента се случва в дясното е окончателното плащане на цената за коалиционния модел на Реформаторския блок. "Този модел възникна като резултат от протестната вълна. Не успя да я обедини и пребиваваше в опити да я премълчава, а и напоследък - да я отрича. Когато правиш коалиция на желаещите да влязат в джоба на Бойко Борисов и с него да управляваш, това може да е добра тактика за влизане в парламента, но не е добра тактика за изграждане на стабилна гражданска общност, която може да промени България.", каза Иванов. По думите му "Да, България" остава ясно опозиционна и отворена към формирането на голяма демократична общност от граждани.
Новият парламент е на статуквото
Христо Иванов определи новоизбрания парламент като "последна цедка на статуквото". "В него няма никой друг освен Пеевски. Този парламент не трябва да си прави илюзии, че ще представлява друг, освен статуквото", заяви лидерът на "Да, България". По думите му Борисов е усетил, ще предстои преструктуриране на политическото пространство и затова е предизвикал избори. "Борисов успя, но това е тактическа победа, за която българската демокрация и ГЕРБ ще платят висока цена", каза Иванов. Той отправи призив към Борисов да не става премиер и да даде път на нормалните хора в ГЕРБ да станат лице на някаква промяна. Според него Борисов е вреден за демокрацията и е доказал, че не може да проведе реформи. "Този парламент трябва да има кратък живот. Единственото, което трябва да направи, е да отговори на желанието на гражданите за промяна на избирателната система и да се разпусне.", каза Иванов, като уточни, че формацията не подкрепя буквално въпросите от референдума, а волята на българските граждани за повече мажоритарност.
Още по темата
Да не се гневим: 10 точки в защита на "Да, България"
Десет аргумента за отказа от коалиране
31 мар 2017Даниел Кадик: Борисов не е морално легитимен, но липсва алтернатива
В България има пропаст между мнозинството и градските елити, смята директорът на "Фридрих Науман" за Югоизточна Европа
от Дневник,29 мар 2017"Да, България" предлага гражданите да инициират законопроекти
Коалицията представи програмата си за държавното управление и сигурността
25 фев 2017Как и Цацаров се включи в акцията срещу "Да, България"
Какво стои зад новината, че прокуратурата разследва Христо Иванов
17 фев 2017Христо Иванов: "Да, България ще има друга съдба!"
Над 1230 души учредиха в София новата партия
7 яну 2017
И още: Миграционен натиск на границата между Турция и Гърция, VW - или Турция, или никъде
15 дек 2019, 903 прочитания

Според "Спаси София" управляващите са изтрили проекторешението от вътрешната система
15 дек 2019, 1987 прочитания
15 дек 2019, 3185 прочитания
15 дек 2019, 1973 прочитания
15 дек 2019, 1581 прочитания
15 дек 2019, 1194 прочитания
15 дек 2019, 1156 прочитания
Бизнесът настоява излишните количества газ на "Булгаргаз" да се продават на борсата