Новите по-строги екоизисквания, свързани с нивата на живак, серен диоксид и азотни оксиди, които производителите на електроенергия генерират, няма да засегнат съществуващите централи в България. Това е позицията на Европейската комисия, изпратена на 3 април до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в отговор на тяхно писмо.
Напразни притеснения
През последните няколко месеца темата предизвика сериозни притеснения в минния бранш и въглищните централи заради новите изисквания на ЕК, които трябва да бъдат приети на 28 април. Проблемът е, че българските лигнитни въглища са с по-високо съдържание на сяра, което прави новите норми непостижими. В същото време централите в Маришкия басейн – ТЕЦ "Марица-изток 2", ТЕЦ AES "Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", са проектирани така, че не могат да използват друг вид въглища. Точно затова бизнесът и институциите настояваха България да поиска отстъпка за тяхното прилагане за България.
В тази връзка на 15 март от МОСВ са изпратили писмо до ЕК с национална позиция, целяща изясняване на ситуацията.
Спасяваща позиция
"Това (становището на ЕК - бел. ред.) на практика решава проблемите, които биха произтекли от новите по-строги изисквания и биха довели до непосилни разходи или до преустановяване на експлоатацията на съответните централи, загуба на работни места и деиндустриализация на целия регион", пише в съобщение на МОСВ, публикувано на техния сайт.
Това означава, че новите екоизисквания ще се прилагат само за новоизграждащи се централи, каквито обаче България няма намерение да строи.
На заседанието на 28 април в Брюксел българската страна ще продължи да отстоява позицията си и ще предложи изменения на определените стойности на емисионни нива за серен диоксид, азотни оксиди и живак в атмосферата, допълват от МОСВ.

Новите по-строги екоизисквания, свързани с нивата на живак, серен диоксид и азотни оксиди, които производителите на електроенергия генерират, няма да засегнат съществуващите централи в България. Това е позицията на Европейската комисия, изпратена на 3 април до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в отговор на тяхно писмо.
3 коментара
И какъв тогава е смисълът от новите, завишени изисквания? Т.е. в БГ ще продължаваме да дишаме най-мръсния въздух в ЕС, понеже 'властта' е успяла да си издейства изключение от правилото. Бравос, няма що!
Дневник, моля покажете писмото изпратено от ЕК, не интерпретациите на МОСВ. Въпросните екоизисквания са част от заключенията за най-добри налични техники (НДНТ) (BAT Conclusion) по отношение на големите горивни инсталации, които са задължителни за изпълнение според изискването на Директивата за индустриалните емисии. След приемането на заключенията през 2017, в срок до 4 години изискванията следва да се приложат и за старите централи. Може и да има някакви допълнителни отсрочки, aко България докаже, че разходите са по-големи от ползите, но ще ми е интересно да видя как ще оправдае мръсен въздух (за който ни осъдиха вчера, и ако не се подобрят нещата може да се стигне и до глоби) и влошено човешко здраве. Трябва да търсим алтернатива на въглищата и поминъка свързан с тях.
Засега се размина спирането на рудници и тецове, но както знаем "всяка заповед е предпоследна". В интерес на истината, рано сутрин на територията на стария СМЕК "Марица-Изток" се образува забележим смог, който около 7-10 часа (в зависимост от атмосферните условия) вече се е разсеял. На тази територия живеят и работят десетки хиляди хора, в това число и деца, и наистина е редно да се помисли за по-голямо редуциране на вредните емисии. Знам, че струва много, но и лечението на болестите, причинени от вредна среда, също е скъпо. Знам също, че всеки си трепери за работата и не иска съкращение и проблеми. Тук е мястото на следващото правителство, да вземе отсега мерки, за да не плачем после.