Защо България беше осъдена в Люксембург за мръсния въздух
В продължение на шест години страната не е правила нищо, за да намали фините прахови частици
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В сряда Съдът на Европейския съюз уважи иска на Европейската комисия, подаден срещу България, и констатира, че държавата не е спазвала европейското законодателство относно чистотата на атмосферния въздух и в частност - нивата на ФПЧ10 (фини прахови частици 10) в периода от 2007 най-рано до 2014 г. От решението на съда става ясно, че в продължение на шест години България е бездействала по този проблем.
В заключението на генералния адвокат по делото Джулиан Кокот се казва, че по данни от 2005 г. заради превишените нива на фини прахови частици (ФПЧ10) в България е имало приблизително 1600 преждевременни смъртни случая на един милион жители, или по 11 200 на година. Средните нива за ЕС са точно наполовина на тези в България. (От 2005 г. са последните достъпни данни за чистотата на атмосферния въздух като официална обща статистика.)
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Браво, г-н Босев. Само че хората, които би трябвало да поемат отговорност за това престъпно безделничене, едва ли ще реагират на тази новина. Те със сигурност са заети с по-важни дела – например да ритат топка в Банкя, Бояна или Росенец.
И тъй като ЕК не е намерила за нужно(?!) да поиска глоба от съда, време е сега това да направим всички ние, гражданите. На ниво българска съдебна система (такава, каквато е). Конкретно по делото срещу Община Пловдив – все още има шанс за трета инстанция. Адв. Екимджиев обаче не личи да е обжалвал пред ВКС – което е странно. С оглед произнасянето на Съда на ЕС, на ВКС може и да му дойде друг акъл по това дело. Или пък не. Но поне трябва да се пробва!
Но иначе, дай му на Ганьо (т.е. "властта") да тупка топката – в това той е ненадминат! Но ако го заринат със съдебни искове, тогава – може би – кухите кратуни по министерства, институции (и в парламента) ще се активизират, поне донякъде. Да се надяваме!
Сетиха се като ни ИЗТРОВИХА НЯМА ЛИ ДА СЕ ТЪРСИ ОТГОВОР НОСТ ОТ БОЙКО БОРИСОВ НЕКА ГЕРБ ДА ПЛАЩА ГЛОБАТА НЕ ДАНАКОПШАТЕЦА
"Така например в столицата се обсъжда нуждата от "повече ветровити дни", а в Пловдив проблемът е решен генерално, като "неудобните" измервателни станции са били преместени в зони с по-чист въздух." А в София станцията от Орлов мост, вместо да бъде преместена от другата страна на булевард Евлоги Георгиев (заради строежа на метрото) и да продължи да измерва замърсяването най-вече от трафика, бе запокитена в двора на НИМХ-БАН.
Опазването на чистотата на атмосферния въздух не е приоритет нито на отговорните институции, нито на многобройните природозащитни неправителствени ирганизации у нас! При това цели 12 години вече! Няма нито една НПО, работеща сериозно и професионално по тази тема. Всички се занимават изключително с птички и тревички. Ех, да ставаше дума за умрели патки, или за преброяване на умрели делфини, какъв вой до небесата само щеше да последва, че БГ е осъдена! Накрая обаче цялото население си диша замърсения въздух, заедно с всички последствия!
А ТЕЦ-овете на 'нашите хора' НЕ спират. Поради 'социални' съображения. ха-ха
РИОС-ите са с широко затворени очи, щото дори и да не бяха тотално корумпирани, то НЕ получават никакъв 'гръб' от държавата, а са оставени на произвола на олигархията.
Сепак, 'рибата се вмирисва откъм главата', та и ако чакаме на държавата, то никога няма да чуем за замъсрсяване, картели или монополи.
[quote#4:"aloiziii_moro6ek"]Опазването на чистотата на атмосферния въздух не е приоритет нито на отговорните институции, нито на многобройните природозащитни неправителствени ирганизации у нас! При това цели 12 години вече! Няма нито една НПО, работеща сериозно и професионално по тази тема.[/quote]
А тия НПО-та на държавни заплати ли са, че трябва да вършат работата на правителството?
И какво да направи държавата? В България плащаме много скъп газ и новите коли отговарящи на стандартите са прекалено скъпи. А на втората употреба вносителите им премахват катализаторите.
Сега се очаква вторият епизод натрагедията- да ни принуждават да слагаме филтри на комините на къщите и е да спи рат коли от движение.
Като на всички е ясно че подложени на еко тормоз ще бъдат българите. Циганите , част от които се отопляват с боклуци и замърсяват най много пак няма да ги закачат.За да гласуват следващите избори пак за отпсдъците в парламента.
А защо никой не говори за самолетите,които ежедневно ни пръскат като хлебарки?
Просто си вдигнете главата в безоблачен ден и вижте как методично го правят!
До коментар [#8] от "joycards":
[quote#8:"joycards"]никой не говори за самолетите,които ежедневно ни пръскат като хлебарки?[/quote]
Абсолютно! Кога ще глобят ильоменатите за това!
А рептилите ни изсипват нещо във водата за пиене, вижда се във станцията над София!
До коментар [#7] от "drakon":
В кварталите на Витошката яка масово се използват дърва (влажни=по-евтини) в камините, а там както се знае живеят доста заможни хора. За мен дишането на замърсен въздух е еко терор, защото всички го дишаме, дори и малките деца, които нито карат щайги, нито горят въглища. И къде прочетохте, че ще ни карат да слагаме филтри на комините?! Подходът с филтри няма да реши основните проблеми и е априори погрешен - отдавна за такива проблеми се търсят решения в началото (причините), а не в края.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.