Екзит пол(зи) - да се публикуват ли данните
Как влияят социологическите изследвания върху нагласите на избирателите и как партиите ги използват
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- Избирателният кодекс забранява публикуването на социологически данни в хода на изборния ден, но въпреки това някои медии намират начин да го направят, без да разкриват откъде са числата- Тази информация е важна, защото влияе на големи групи от гласоподаватели, които решават в последния момент за кого да гласуват. Когато данните са фалшиви, е възможно да се получи значително изкривяване във вота
- Забраната или трябва да се прилага, или да се отмени, за да има ясни правила, по които агенциите и медиите да носят отговорност
"Изборна драма! Корнелия води на Бойко с три процента." Подобни заглавия можеха да се прочетат в някои от кафявите медии в деня на изборите. Те се сменяха няколко пъти до обяд, като цитираха данни от "екзитпол" и винаги водеше БСП. Според социолозите от сериозните агенции обаче ГЕРБ е имал преднина от ранна сутрин и в нито един момент не е отстъпвал първото място. Цитираните заглавия по-скоро са пример за това как някой се опитва да манипулира избирателите в самия ден на вота. Данните от екзитполовете на агенциите на тези избори бяха много по-широко цитирани и доказаха със сигурност, че забраната за оповестяването им не работи и е нужен нов регламент, за да е предотвратят опитите за манипулация.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Ами като не им пука за глобите, да увеличат глобите. Като не се броят фейсбук и туитър, да се включат. Направили са го да не работи, а после - дайте да го отменим.
Толкова ли е трудно да се промени ?
Наистина са много спорни тези екзитполове, големи манипулации стават и доста хора се подлъгват, а това с публикуването на междинните резултати в фейсбук си е наглост. Най-добре ще е да се забрани изобщо да се забрани провеждането на такива проучвания и резултатите да стават ясни по-късно рано сутринта на другия ден, когато ЦИК обяви резултатите на база над 90% от протоколите и да няма такива дълги и безмислени студия по медиите. Така всичко ще бъде по-спокойно и по- евтино.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.