Новото правителство: Минимална пенсия от 200 лв. на старта
Темата беше основният залог за съставяне на коалиция между ГЕРБ и "Обединените патриоти"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато от ГЕРБ обявиха екипа си за преговори за сформиране на правителство с "Обединените патриоти" и в него влезе бившият финансов министър Владислав Горанов, от обединението на Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров бяха наясно, че разговорите няма да са леки. Горанов беше човекът, който най-яростно се противопоставяше на предложението на националистите за увеличаването на минималната пенсия на 300 лв. в предишния парламент, когато те само подкрепяха втория кабинет на Бойко Борисов, но не участваха в изпълнителната власт. "Ако минималните пенсии се вдигнат на 300 лева, това би коствало на бюджета около 1.5 млрд. лв. допълнително", каза тогава Горанов, а депутатите от ГЕРБ гласуваха против двете предложения на тогавашния "Патриотичен фронт" за вдигането на минималната пенсия при гледането на бюджета през ноември.
Темата беше максимално експлоатирана от "Обединените патриоти" и в предизборната кампания. И нямаше как да не се превърне в основната разделителна линия в преговорите за сформиране на третия кабинет на Борисов. В тях националистите отново настояха за минимална пенсия 300 лв., а от ГЕРБ - че средства в държавата за това няма. Въпросът се превърна в залог за това дали изобщо да има кабинет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"От "Обединените патриоти" настоявали за преизчисление, защото ако се увеличи само минималната пенсия, това няма да е справедливо спрямо пенсионерите, които имат необходимия стаж и са си внасяли осигуровките, докато са работили."
Значи открито си признаваме, че минимални пенсии получават хората от сивия сектор, и въпреки това им дигаме пенсиите? Ех, кво хубаво било да не плащаш данъци в тая държава бе! Г-н Твен е бил в грешка - само смъртта е неизбежна тука.
Наистина е интересно, как толкова месеци не се разбраха, а сега за няколко дни постигнаха "пълно" съгласие. И ще се получи така, че тези които са пенсионирани отпреди 35 години ще имат малко по-голяма пенсия от минималната и то само защото вземат добавката на починалия. След юни 2018, трудничко ще вземете гласове и едните и другите...
Докато не се свие раздутата държавна администрация нема да има пари за нищо в тая държава. Неефективна полиция два пъти по-голема от армията, която не може да се справи с едни телефонни измамници и с група разбеснели се цигани по селата. Защо са ни тогава? Всички излишни служители на държавна хранилка требва да се впрегнат в частния сектор и да им се плащат осигуровки, с които да се пълни пенсионния фонд и здравната каса. Отделно спестените разходи за заплати от държавния бюджет. Отделно спестените кражби - не сме дорасли да пазим общото и да работим за общото благо. И измамите и недомислиците с ТЕЛК естествено да се пресекат.
ГЕРБ ако ги е страх да правят истински реформи за да не си изгубят електората (сред които преобладават държавните служители), тогава да седнат заедно с другите партии и да направят една широка коалиция, чиято цел ще бъде провеждането на реформи по неколко точки, които очевидно са належащи. Така всички ще носят отговорност и няма да се страхуват че опозицията ще трупа дивиденти от болезнените но необходими мерки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.