// К1: Средата / Политика
ДПС остана с депутат по-малко в първия пленарен ден
Ангел Исаев е влязъл от Бургас с преференции заради феномена 9/9 и не е пожелал да се присъедини към парламентарната група на движението
Исаев беше на девето място в листата в Бургас, но стана втори на изборите заради феномена 9/9 - номерът на бюлетината на движението късметлийски съвпадна с поредния му номер в листата. Избирателите лесно се объркват, като зачертават едно и също число при квадратчетата за партиите и кръгчетата за преференциите, и така трупат преференции за съответния човек. Ако по този начин той събере повече от 7% от гласовете за листата на партията в района, става втори. Първият има предимството да брои за лични преференции и бюлетините, в които не е зачертано кръгче, т.е. няма посочена преференция.
ДПС спечели два мандата в Бургас и освен водача Камен Костадинов в парламента попадна и Исаев. Костадинов обаче можеше да "вкара" и Мустафа, ако беше предпочел да влезе от Велико Търново, където също беше водач. Така от Велико Търново депутат стана ген. Симеон Симеонов, бивш началник на отбраната (2009 - 2014). На миналите парламентарни избори той беше на първо място в листата на ДПС в 24-ти Софийски избирателен район, но не успя да влезе в Народното събрание.
Така ДПС вече има 25-има народни представители, а още в първия пленарен ден в новото Народно събрание се появи независим депутат. Абсолютният рекорд обаче се държи от Анна Баракова, която през 2014 г. обяви, че ще е независим депутат още преди да се закълне. Тя влезе от Пловдив, с листата на ББЦ и с предимството на 13/13. Въпреки натиска, на който беше подложена да се откаже, по нейни думи, така и не го направи.
В 43-ото Народно събрание ДПС също има негативен опит с влезли депутати с преференции, но не и заради съвпадение на номера на бюлетината с мястото в листата. Движението изключи Гюнай Хюсмен, който влезе от Разград, и Муса Палев от Благоевград. И двамата станаха народни представители, защото със силна лична кампания изместиха вторите с преференции. На последните избори Хюсмен беше кандидат за народен представител от ГЕРБ, но в Разград партията спечели само един мандат, а той беше втори. Той получи 35% предпочитания, но първата - Десислава Атанасова, има 57%.
Още по темата
В парламента разпределиха депутатите по комисии по позната схема
ГЕРБ залага на същите председатели и зам.-председатели, както в предишното Народно събрание
10 май 2017Неочаквано Веселин Марешки стана зам.-председател на парламента
Цялото ръководство на групата на "Воля" е от жени
19 апр 2017ДПС предложи на ГЕРБ обединение около програма до юни 2018 г.
Според Борисов двете партии ще работят като управляващи и опозиция
12 апр 2017
И още: Масови стачки във Франция заради пенсионната реформа на Макрон, още по-строг воден режим в Перник
8 дек 2019, 675 прочитания

Въведени са изисквания за "Графа" и още три улици в Наредбата за градската среда, която ще бъде гласувана през 2020 г.
8 дек 2019, 877 прочитания
8 дек 2019, 2732 прочитания
8 дек 2019, 1801 прочитания
8 дек 2019, 1787 прочитания
8 дек 2019, 1199 прочитания
8 дек 2019, 939 прочитания
Съдебното решение има само морален ефект за опонента на главния прокурор Сотир Цацаров, но не и практически последици