Цар Борисов III
Въпреки че кабинетът е коалиционен, тежестта на втория участник е изключително малка. Негласните коалиционни партньори - Делян Пеевски и ДПС, запазват влиянието си през ключови министри


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

• ГЕРБ лесно осъществи единствената възможност да се състави правителство в новия парламент. "Обединените патриоти" показаха, че ще са много удобен партньор.
• Сговорчивите патриоти, липсата на хора с различно мнение в ГЕРБ и натрупаният опит ще направят Бойко Борисов по-силен, отколкото в предишните мандати.
•Концентрацията на власт обаче едва ли ще се използва за реформи и модернизация на държавата.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
Плача...
"Откакто на власт е ГЕРБ, държавата е на дрейф - само естествените течения на глобалната икономика я отнесоха от нива на БВП, равняващи се на 0.28% от средните за ЕС (2008 г.) до само 0.32% през миналата."
Това 28% ли са или 0.28%? Последното изглежда неправдоподобно. Че сме бедни, бедни сме, ама чак пък да сме 400 пъти по-бедни от средното ниво в ЕС?
"С Румъния през 2006 г. тръгнахме от почти еднакви стартови позиции към ЕС, що се отнася до БВП на глава от населението по паритет на покупателната способност - 38% от този в съюза."
Последно 28% или 38%? Доста объркано изглеждат тези проценти. Някой пак е направил манджа с грозде.
Какви хвалби по първия кабинет на ГЕРБ и в частност Трайков, Плевнелиев, Дянков и Младенов. Дали пък не е защото тогавашният председател на КРИБ не лобира три от споменатите четири министерски кресла? А Николай Младенов не доставяше ли директно информация на Държавния департамент на САЩ за случая на АЕЦ "Белене". Да много прореформаторски настроени хора, които искат само доброто на държавата. :)
БВП по текущи цени, в млн. евро
2008 г.
ЕС (28) 13 055 042
България 37 200 (0.28%)
2016
ЕС (28) 14 820 476
България 47 364 (0.32 %)
Източник: Евростат
Прецезирах едно от изреченията, благодаря. Представихме процента за паритета на покупателната способност, защото според нас е по-ясен критерий за сравнение.
Механичното отношение на българския БВП към "средния" БВП за ЕС за 2016 г. показва 8,95 %. А за 2008 г. - 7.98% т.е. приближението е с едва 0.97%.
До коментар [#4] от "estaridolska":
.jpg
Оценявам, че все още авторите продължават да четат коментарите под статията и да отговарят, когато е нужно. Но тази статия е "статия на броя", един вид флагман. Статистиката е наука, която ако я разбираш можеш много лесно да си играеш с числата и да внушаваш неверни твърдения. Лично аз, никога не съм я харесвал и никога не съм я разбирал напълно, т.е. лесен съм за манупилация. Хубаво е, че редактирахте статията тук, но това няма да бъде отразено в хартиения брой, който се надявам да се чете не по-малко от електронния. И тук идва момента, в който съществуват два варианта на статията. Това ми напомня на случая по време на предизборната кампания в САЩ, където в един и същ брой на Уол Стрийт Джърнъл използваха две различни заглавия в различни щати.
http://hoax.trendolizer.com/images/caption_4113342
До коментар [#5] от "zztop11":
Често в сайта информацията е по-пълна, подробна и допълнена поради факта, че хартията все пак е физически ограничена:) Важното е да няма смислово или тезисно разминаване според мен. Старая се да съм перфектна, но не винаги се получава и си го признавам. В конкретния случай числата и процентите идват да илюстрират тезата, че за осем години, в които България се управлява от една и съща партия, и от един и същи премиер, има много малък темп на приближаване към, да кажем, стандарта на живот и развитието на икономиката в ЕС. Няма причини да вярваме, че ни предстои огромен скок в кратко време.
Да, на равнище феноменологичен професионализъм Вие изглеждате почти перфектен журналист.
Но семантиката Ви е преднамерено измамна. Това вероятно допада на хората, чиито интереси съвпадат с Вашите, но статия за прокарване на ПРЕДнамерена манипулация няма как да Ви представя благоприятно в съзнанието на проникновените читатели, да не говоря за изследователи...
0.28% от този за ЕС (2008 г.) до само 0.32% през миналата. Или иначе казано, осем години по-късно България е увеличила дела си с едва 0.04%...
Това пак е грешно, защото увеличението от 0.28% до 0.32% е 14%, а не 0.04%
" Негласните коалиционни партньори - Делян Пеевски и ДПС, запазват влиянието си през ключови министри"
Тия опорки до кога???
[quote#6:"estaridolska"]че за осем години, в които България се управлява от една и съща партия, и от един и същи премиер, има много малък темп на приближаване[/quote]
Щото ако управляваше БСП (друг вариант няма) едно приближаване щеше да е, ум да ти зайде. Може ли малко да слезете на земята и да престанете с "ако баба ми беше мъжка" ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.