ГЕРБ внесе първия си законопроект - за мажоритарни избори (Обновена)
Предлага се и намаляване на партийната субсидия от 11 лева на глас на 1 лев според препоръките на референдума
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Както обеща в неделя председателят на парламентарната група на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов, първият внесен законопроект на управляващите е за въвеждане на мажоритарно гласуване на парламентарни изброи в два тура в 240 едномандатни избирателни района. Законопроектът предвижда, че разделянето на страната на 240 изборни района ще става с указ на президента - държавният глава ще определя наименованията, границите и номерацията на едномандатните райони въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението по данни от последното преброяване на НСИ и паралелно - от ГРАО. Районирането на страната е особено важен акцент на мажоритарната система, затова би било политически неоправдано една единствена партия да го предложи, то следва да бъде извършено от политически независими органи - пише в мотивите към законопроекта.
Самите мотиви обаче са обидно оскъдни за такъв важен законопроект - по-малко от две странички и половина, запълнени с общи фрази с доста двусмислен контекст. Промяната е продиктувана от референдума, суверенът е изразил волята си, трябва да се отговори на исканията на гражданското общество, пише там. След което се казва, че предлаганите промени ще "реализират възможността участниците в изборите, (т.е. партиите, б.р.) да издигат личности за кандидати, които притежават високи професионални и нравствени качества и са приемливи за обществото". Така написан, текстът означава, че досега такава възможност - за издигане на високонравствени личности - не е съществувала или не се е използвала от партиите. По-нататък в същия смисъл се изброяват основните предимства на мажоритарната система - "нейната разбираемост", по-тясната връзка на кандидат-депутатите с "регионалните и социалните нужди и проблеми на своите избиратели", а най-вече - че на преден план излиза личността на кандидата, личните му качества, а не партийната идеология и принадлежност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Ами сега? Дългия няма повече да виси /седи пред парламента. А така хубаво се вписваше...
"Законопроектът предвижда, че разделянето на страната на 240 изборни района ще става с указ на президента - държавният глава ще определя наименованията, границите и номерацията на едномандатните райони въз основа на единна норма на представителство за цялата страна в зависимост от броя на населението по данни от последното преброяване на НСИ и паралелно - от ГРАО."
Това дава огромна власт на президента. Законопроектът почти сигурно няма да мине с много голяма разлика в парламента. Ще си измият ръцете.
Парадоксалното е, че така ще отрпищят много повече гняв, от колкото ако бяха игнорирали темата. Най-лошото е, че политиците вече си изградиха опит как се бламира един от последните козове на обществото срещу корупцията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход