Добре дошъл отново, ръст
Повишеното търсене на жилища в столицата е свързано с добрите банкови условия
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Колко струва да строиш в София
В момента себестойността на 1 кв.м при ниския клас строителство в София е около 660 - 700 евро. Около 300 евро от тях са за земята, а останалите 360 евро за строителство. Данъците и таксите на кв.м са около 280 лв./ кв.м. Разрешението за строеж в Столична община струва между 4.5 и 21 лв. на кв.м в зависимост от района.Осем години след началото на кризата цените на жилищните имоти в София постигнаха равновесие. За столицата то изглежда така: обявите, които може да срещнете в сайтовете за имоти, са много по-малко, цените на квадратен метър в много квартали достигнаха тези от 2008 г. (но при много по-високи доходи на глава от населението), а за строителите стана по-трудно на пазара, защото имотите стават по-малко, а гражданите и общината упражняват по-голям натиск. Според брокери и анализатори през 2017 г. поскъпването заради тези три фактора вече е достигнало връхната си точка, а в следващите една-две години не се очакват големи движения на цените.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Още една статия... Явно зарибяването е в ход. Някои хора са нещо нетърпеливи.
Почакайте малко да позабравят хората, де!
Да си върнат предишните "много изгодни" заеми...
През 2007 имаше даже светло бъдеще за новоприетите в Европейския съюз, европейски инвестиции и европейски заплати...
До коментар [#1] от "tie_interceptor":
Точно!
"По неговите изчисления, за да бъдат жилищата също толкова достъпни днес, колкото са били преди 1989 г. ...."
СТрахотно, браво!
За тези които не знаят или не помнят преди 90 г. жилищата бяха недостъпни!
1. Нямаше свободен пазар на жилища!
2. можеше да чакаш и 20 години и да не ти ДАДАТ / даването не беше безплатно /
3. Партийците получаваха с предимство
4. Минимален брой хора получаваха право сами да си построят "кооперация", обикновено с голяма протекция
Или както за всичко останало: ДЕФИЦИТ
"Причината за добрите продажби според компанията са в добрата схема за плащане - 40% при сключване на договор, 30% при достигане на котата на имота, 20% при получаване на акт 15 и 10% при Акт 16." смея се с глас. Нищо чудно, че се бавят с Акт16. То за строителя Акт16 си е чиста загуба.
Балона на изпраните пари, липсата на архитектурна мисъл и алчността на банките, и агентите, и не на последно място глупостта на Бай Ганя. Мармалад като всичко в Мутроландия!
Алчност. Дори и да приемем че цените са оправдани качеството е под всяка критика. Липса на строителен надзор. Дори инвеститорът и строителят да са коректни на по-ниските нива се крадат строителни материали, изолация, поръчват се материали с по-ниско качество, отделни строителни елементи, окабеляване се спестявят и парите се прибират в джоба. Като тръгнеш да правиш ремонт преустройство или да им оправяш бъкиите се оказва че кабели, системи, изолация липсват или не са според схемите. На пазара липсват (според мен) добри жилища за средната класа - да кажем качествено строителство 90 кв. м. или квартали с достъпни къщи. В далечно бъдеще големия бум ще настъпи когато трябват да се събарят панелки и да се преселват хора от някои квартали.
Не съм очаквал такава статия от вас, Капитал. Това силно звучи на поръчково. Защо не отразите многото строители, които избягаха и не довършиха строежите с парите на инвеститорите си? Защо цитирате агенциите, чиито интерес е да има спокойствие и купуване, вместо по-независими статистики? Би ми било интересно да видя и анализ на темата за качеството и архитектурните планове - много хора се оплакват точно от този фактор.
Не видяхсредна цена за люлин каква е?
обаче Манастирски Ливади почти 900евро/м и замалко да остана без думи :)
Ако ми се наложи да живея там... събирам багажа и на село :)
До коментар [#7] от "spooky":
Не е една статия. 3-4 са. Тематични и издадени една след друга.
До коментар [#3] от "pur6ing":
Кооперации се правеха на кило/вярно в провинцията - но пък с гараж, таванска и около 100 истински квадрата /. И нямаше кой знае какви ограничения. Заеми даваха, лихвите бяха смешни.
Виж за София имаше проблем, че всички искаха без пари от завода да получат два, три апартамента без пари. Че даже се и развеждаха, за да има за синчето.
Само направете сметка колко жилища са се построили преди 90те и сега колко за 30 години.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.