🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Правителството ще гласува наново минимална заплата от 460 лв.

В България е най-ниската МРЗ в рамките на ЕС, в Люксембург е най-високата - 1922.96 евро

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ СГРАДА МС    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

За да спре съдебно дело, което очаквано ще загуби, правителството ще приеме наново постановление, с което определя нов размер на минималната работна заплата (МРЗ) от 460 лв., считано от 1 януари 2017 г. Това става ясно от публикуван на сайта за обществени консултации проект за постановление, с което ще бъде отменено предишното постановление за приемане на МРЗ от 460 лв. - ПМС №22 от 26.01.2017 г. Причината е, че ПМС №22/2017 г. бе обжалвано от национално представителните работодателските организации пред Върховния административен съд (ВАС) и той го отмени на първа инстанция заради процедурни нарушения по приемането му – непроведено съгласуване със социалните партньори. От кабинета признаха, че през януари, в бързането покрай неизвестността кога ще дойде новото правителство, са пренебрегнали спазването на сроковете за покана за консултации с работодателските организации.

С отмяната на обжалваното постановление и приемането на ново делото пред съда следва да бъде прекратено.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

Все още няма коментари
Нов коментар