Еврозоната ще се променя. Без бърза писта за България
Еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси следващата седмица ще даде подробности как ще се реформира валутният съюз


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Европейската комисия ще представи следващата седмица предложение, което ще направи примамливо приемането на единната валута за всички страни от съюза, които все още са извън еврозоната. Това заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Reuters. Според агенцията предложението ще се съдържа в доклад за бъдещето на еврозоната. То ще е част от по-широк план на еврокомисията за реформиране на съюза след Brexit и ще е в отговор на все по-засилващия се евроскептицизъм.
Така представена, информацията отвори поле за спекулации, че входът към единния валутен съюз може да бъде либерализиран. Източник от Европейската комисия обаче заяви пред "Капитал", че реформата на еврозоната и присъединяването на нови страни към нея са две различни теми. От там допълниха, че критериите за приемане на еврото няма да бъдат засегнати от доклада, който ще се представи в края на май.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Както и да се промени еврото, така както е замислено, държавите не могат да го използват като държавна валута с изключение на Германия. Всяко евро което се печата се печата срещу частен заем и минава като кредит на частна банка, дори и ако го иска държавата. Така че всяко евро което получава държавата е гарантирано със собствеността на някое частно лице, то се издава срещу гаранция -- имотите ни. И това е основния дефект по рождение на еврото. Е има и други, например само Германия има право на вето върху решенията на ЕЦБ. Изобщо еврото е създадено за да може всичко малко по малко да стане германско а останалите да загубят собствеността си.
Това предложение естествено не е към България, а към държавите, които се дърпат от еврото. Ние сме друг случай и ще видим евро ама друг път, както и Шенген, без значение на какви критерии отговаряме. Взеха ни в ЕС само за да ни държат по-далеко от Русия, или по-точно за да държат Русия далеко от Балканите - по чисто геополитически съображения тоест. Докато сме им сигурни и сваляме гащите още преди да са искали нещо от нас, нема да има аванта за България, ама никаква.
Има нещо вярно в поста Ви, но по-скоро ЕС ни няма доверие, дали няма да изуем гащи пред Русия, като имат пред вид разнопосочните сигнали на разните ни партии. В момента , когато ги убедим в солидарността ни, ще се развият нещата много бързо.
До коментар [#2] от "lvg02523405":
Въпросът, товарищ, е дали имаш bargaining power, или не. Щото на "гол тумбак, чифте пищови," не работи, още дедите ни хайдути са го разбрали. А склонността на "голия тумбак" към тарикатлък е всеизвестна в Европа.
До коментар [#1] от "knb":
Тези тъпотии сам ли ги измисли, или ти помогна някой?
Доколкото знам, въвеждането на еврото е довело до обедняване и големи проблеми дори и в богатите страни, вкл. Германия. Тук какъвто произвол цари и както населението (не) защитава потъпканите си права и интереси, вероятно ще трябва едно десетилетие да караме на хляб и вода след евентуално въвеждане на еврото. Не знам даже дали и големият бизнес ще има някакви ползи. Случки като с КТБ ще са по-трудни, това виждам като единствена полза. Но дали големите тук ще се оставят така лесно да им вземат такива сладки печалби?
Всяко нещо има плюсове и минуси. Еврото също.
1. Плюсът на еврото е огромната СИГУРНОСТ. Това е валута от ранга на долара. Тя гарантира, че каквито и световни катаклизми да стават стойността на основните стоки и услуги не се променя. Например за една година еврото се обезцени с 30 % спрямо долара, как сме го усетили това? Ами никак. Ако си с една дребна валута тя ще флуктира непрекъснато в зависимост от много параметри. И бизнеса и хората не могат да планират бъдещето. А това особено за бизнеса е много важно.
2. Второто е достъпа до по-евтин паричен ресурс. Например в ЕЗ дават ипотечни кредите между 1 и 2%, а в България между 5и 6% т.е. "богатите" българи заплащат ТРИ ПЪТИ (300%) по-високи лихви. Кредитите са кръвта не една икономика.
3. Мафията в малките държави не може да печата пари и по този начин да краде от населението. Това ние българите го разбираме кристално ясно, преживели сме го. 1996 г. спестяванията на родителите ми се обезцениха 600 пъти.
4. Депозитите в Българските банки ще се покриват от Европа, а не от национален фонд, който вече е на минус.
5. Контрола над българската банкова система ще се осъществява от Европа.
Минусът е, че не може да се обезценява валутата и българските стоки да стават по-конкурентно способни. Което е огромен минус. Но което е много опасно в България предвид събитията от 1996г.
Та в момента в България имаме минуса на еврото (понеже сме вързани за него - в борд) и нито един от плюсовете му.
[quote#7:"iak"]Минусът е, че не може да се обезценява валутата и българските стоки да стават по-конкурентно способни. Което е огромен минус.[/quote]
По този въпрос, точно у немско много се изприказва когато марката се подготвяше да става евро. Един от начините е да се намалят заплатите (у нас ще е достатъчно просто да се задържат нивата в държавния сектор), и така пак ще има конкурентна стока от към цени. То, щях да предложа вместо задържане на бюджетните заплати да се намали източването на бюджета, ама ...надали, особено без нормално правораздаване.
Друг вариант е да се погледне към производствата с висока добавена стойност. В тях има ресурс за евтини стоки, щото опираме до акъл и машини. В смисъл първото се докарва с учене, а второто, то се изплаща лесно ако си постигнал достатъчно от първото...
Абе най-много тарикатите да ударят лева при преоценяването при въвеждането на еврото и тЕ такива родно-балкански щуротии...
До коментар [#8] от "gost22":
1. Левът е вързан за еврото, трябва само да се сменят купюрите. Т.е. даваш 1,95583 лв. и ти дават едно евро. Тарикатите няма какво да направят.
2. Каквито и вътрешнодържавни гимнастики да правиш, няма как да повлияеш на курса.
3. Най-голямото обвинение на Тръмп към Германия е че държат курса на еврото нисък и поради това немските стоки са евтини(конкурентноспособни) и германците изнасят за трилиони. По стечение на обстоятелствата германците не са виновни за това.
Но за китайците е държавна политика - на намаляват курса на юана и да продават за трилиони.
Така че това е огромно предимство не го подценявай.
За съжаление е неприложимо в България, защото на управляващите ще им е по лесно да украдат народа вместо да стимулират каквото и да било производство........
До коментар [#9] от "iak":
1. Първо ще обяснят на лумпените, че борда вече си е изпял песента, щото лева е подценен и "ни източват през вързания лев" и "заради това заплатите са ниски, щото нали източват лева през борда", ще направят няколко шашми "за пример", балъците ще ги налапат и ще поискат "преоценка на борда"... е, после се сещаш: "Кво го мислИхме, а то кво станА..."
2. На курса не, но на всичко преминаващо през лев може да се повлияе. Примерно цените на имотите са високи, щото нямаме свестен закон за фалит на физ.лица. От там всеки лев, набутан в надценено жилище "олеква". Така де, хем вързан за марката/еврото, хем подготвен за олекване при евентуална смяна на закона...
3. Китайците задават курса на юана, но не просто го намаляват, а ползват още цял куп номера за да го държат в такива позиции и да изкарват евтина стока. Някои от номерата ни ги прилагаха на нас през соца (и онова дето го описваш накрая е само малка част от номерата). Иначе, ако разчитаха само на едното "заповядване курса на юана", който се продава и в чужбина, нямаше да стигнат далече.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.