На изборен баир мажоритарно лозе
Някак неестествено е депутатите от ГЕРБ да подкрепят правила, които ще им форматират ситуация с непознати препятствия


Доц. Димитър Димитров

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Без да са ясни границите на едномандатните избирателни райони и да е приключила регистрацията на кандидатите, не е възможна каквато и да е реалистична оценка на възможните ефекти върху резултатите от прилагането на мажоритарен избор с абсолютно мнозинство в два тура. Но дори и в толкова неопределена ситуация съществуват дадености, заради които по много причини можем да приемем, че не сме на съвсем "гола поляна".
От устойчивите разпределения в МИР (многомандатните избирателни райони при пропорционалната система) могат да бъдат очертани няколко вероятни сценария. Преди това нека приемем, че на първи тур с мнозинство, по-голямо от половината от подадените действителни гласове, ще бъдат избрани между 60 и 80 народни представители. Примерно 25 от ДПС и между 20 и 30 от ГЕРБ или БСП с добавка от екзотичните непартийни победители. Постигането 50%+1 глас зависи не толкова от подкрепата за която и да е партия, а в общия случай от броя на регистрираните кандидати. Още повече - от кандидатите, състезаващи се на "една писта", или за група вероятни гласоподаватели с определен профил или нагласи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Трябва да се забрани поставянето на агитационни материали по живи същества.
Цяло чудо е, че някой не е упражнил мерника си, щяха да наранят дърветата.
Това старче провъзгласено за професор не спря да ругае по мажоритарната система. Знае той че пенсията не стига и лакомо иска да му бутат и партиите по някой лев за измислените прогнози. При мажоритарна система никой за слива няма да ги бръсне социолозите.
"ПП. На 4 юни французите ще гласуват на първи тур на парламентарните си избори, а след две седмици на втори. И ще "онагледят" правилата, по които се избира френският парламент."
Би било много добре. Още повече, че у нас никой не знае за какво точно е гласувано на референдума. Защото не беше предложен нов Изборен кодекс преди това. Но не вярвам много хора да се поинтересуват и да вникнат. Във всеки случай не и гласовитите защитници на мажоритарната система. Все пак като първоначална информация - регистрираните кандидати за 577 избирателни района са 7 822 души или средно по около 14 кандидати на район.
И едно уточнение - изборите във Франция са на 11 и 18 юни.
А това, че хората гласуват за партийни кандидати, защото няма други някак го пропуснахме в статията. Сигурно ще има по много места натиск. Обаче нали това е демокрацията. Ако някой ни е заплашил, че ще останем без работа и ние сме гласували, за да може да останем и без държава си е наш проблем, а не на системата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.