ГЕРБ предлага алтернатива на частния фалит
Законопроект за промяна в ГПК предвижда електронни търгове и други радикални промени в изпълнителния процес
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Други промени
- В законопроекта на ГЕРБ не се предлага промяна в процедурата на призоваването, но се предлага промяна в подсъдността в изпълнителния процес, която се предполага, че ще е по-удобна за длъжника – там, където се осребрява имуществото, и там, където реално се намира длъжникът. Същевременно с това се прави опит да се избегне концентрирането на всички изпълнителни дела в един район, което води до неефективност на системата;Предвижда се, че разноските при препращане на делото на друг съдебен изпълнител по искане на взискателя се поемат от него;
- Намалява се размерът на първоначалната доброволна вноска от 30 на 20 процента от задължението като условия за спиране на изпълнението;
- Разширява се кръгът на обжалваемите действия и актове на съдебния изпълнител, включително отказа му да спре, прекрати или приключи принудителното изпълнение, отказа да извърши нова оценка по реда на предлаганата промяна;
- При определяне на началните цени на продажбите на вещи в изпълнителното производство за имущество на по-ниска стойност назначаването на вещо лице зависи от волята на страните или от нуждата от специални знания. За вещи на стойност над 5000 лв., МПС, кораби и въздухоплавателни средства се въвежда задължително назначаване на вещо лице. Всяка от страните може да оспори определената цена на вещта и да поиска нова оценка от вещо лице, а съдебният изпълнител е длъжен да уважи искането за нова оценка;
- Удължава се срокът, в който купувачът е длъжен да внесе предложената от него цена - он едноседмичен на двуседмичен, като така се дава възможност да потърси банков кредит за изплащането;
- Създават се необходимите текстове за въвеждане на електронни запори, което ще намали многократно разходите – таксата ще стане 15 лева еднократно, независимо от броя на банките, в които е наложен.
Радикален законопроект за промени в изпълнителния процес предлагат депутати от ГЕРБ начело с председателя на правната комисия Данаил Кирилов. Освен цялостна ревизия на изпълнителния процес с него се въвежда и алтернатива на частния фалит - десетгодишна абсолютна погасителна давност в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) за всички необезпечени вземания срещу физически лица освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено. Това не важи за задължения, натрупани като еднолични търговци.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Номера не е търга да е електронен, а залога/гаранциите по заема да е единственото, което кредитора да може да продаде за погасяването просрочения дълг. Спокойно, няма да убием кредитирането, просто риска ще се носи от кредитора щото той дава двата зелника и той трябва да си преценява и носи риска, а длъжника ще гледа да има изрядна кредитна линия, за да не му искат големи гаранции. Да, балоните в ценообразуването на стоките на кредит ще идишат, ама нали това точно е целта, а и като поевтинеят стоките и услугите (конкуренция+по-адекватно кредитиране) ще може повече хора да пазаруват и ще се печели от оборота, а не от балона.
"В повечето европейски държави има въведен регламент за потребителски фалити"
Да,но както много пъти сме обсъждали "България е балканска държава" и като такава не е много европейска. Както и само виждате герберугите пак са срещу хората. " Банките и лихварите също трябва да си поемат рисковете,като дават пари без обезпечение си е техен проблем. Герберугите ще предлагат алтернатива! Те никога не правят това,което трябва да се направи,те правят алтернативи,нещо като нещо...пък то накрая НИЩО!
Браво, нещо смислено. да видим дали ще мине през лобито на Банките.
Браво.
Банките трябва да пият една студена вода, за това че раздаваха пари без достатъчно обезпечение само и само шефчетата им да трупат комисионни.
Спокойни са, защото имат право да ти съдерат и кожата от гърба по така действащото законодателство. Това трябва да се промени като освен 10 годишната давност се добави и условието обхвата на принудителното вземане да се ограничи само до залога.
Нещо май менте е работата. Говори се за необезпечени задължения. Т.е. банките, които винаги имат обезпечения това не ги лови. А трябва да е точно обратното. Даже трябва да е като в САЩ. Банката дава кредит и тя носи риска от неплатежоспособността на длъжника.
"За облекчаване на добросъвестните длъжници се предвижда те да могат да поискат електронен публичен търг още преди съдебната фаза и последващия изпълнителен процес. По този начин те ще постигнат бързо възможно най-висока цена на своите имоти, като спестят натрупването на значителни разходи за държавни такси, адвокатски хонорари, разноските по изпълнението, съответно и законови лихви", пише в мотивите." - Тази идея е залегната в чл.501а ал.4 и аз изобщо не виждам защо и как следва да се вменява задължение на ЧСИ да продава обезпечение без изпълнително основание за това. Популизмът на вносителите стигна до там, да превърнат ЧСИ в брокери на недвижими имоти, а съда да подържа онлайн платформа за целта. Нерде съдебно изпълнение, нерде продажба на обезпечение със съгласието на кредитора?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.