// К1: Средата / Политика
На четири гласа от оставката
Само четири гласа не достигнаха на опозицията в четвъртък, за да свали Димитър Главчев от председателския пост на парламента
Към момента единствената организация, която реагира на хомофобските изказвания на Марешки, е партия "Да България". В специална позиция на партията в четвъртък се призовава парламента да освободи Веселин Марешки от длъжността заместник-председател, "както и да предприеме необходимите стъпки за разграничаване на българската парламентарна институция от недопустимото дискриминационно и разпалващо омраза на основа сексуална ориентация изказване, направено от него на заседание на Народното събрание на 31 май 2017 г." |
Декларация на декларацията
От БСП не останаха длъжни. Антон Кутев припомни, че общо 18 депутати от ГЕРБ са били членове на БКП, а заедно с тях - Бойко Борисов и Цецка Цачева.
Декларацията на ГЕРБ беше отговор на декларация на БСП от предишната седмица, в която бяха цитирани извадки от книгата на Антон Тодоров, сега депутат от ГЕРБ, който нарича формацията на Борисов "шайка". Тя пък беше отговор на размяна на реплики между Тодоров и социалистите от предишната седмица.
Освен обвиненията към Главчев, че допуска изказвания, базирани на омраза, обида и агресия, другият аргумент на лидера на БСП Корнелия Нинова за исканата оставка бе, че вече шеста седмица Народното събрание не работи, защото ГЕРБ няма законодателна програма.
Кой кого ще "сготви"
Темата за неработещият парламент обаче не попадна в изказванията, в които де открои депутатът от БСП Славчо Велков. Той обвини Главчев, че бил във връзка с руски граждани като учредител на астрологическа асоциация. "След като е бил главен готвач, ще ви сготви рано или късно", обърна се Велков към колегите си от ГЕРБ. Той не пропусна в изказването си и Антон Тодоров като заяви, че неговият баща е осъден на 9 г. лишаване от свобода заради "опит за убийство с мотика и е лежал в същия затвор, в който по-късно Тодоров поискал да бъде надзирател и също така е кандидатствал в службите". Велков се обърна и към Гърневски като каза, че "се е олял" с декларацията си.
На зиг-заг
На този фон поведението на Веселин Марешки да изведе от пленарната зала групата си с аргумента, че групата ще се върне, когато парламентът "започне да кове закони", при други обстоятелства може би щеше да изглежда оправдано. Малко по-късно депутатите на аптечния бос се върнаха в залата и гласуваха в подкрепа на искането на БСП за отстраняването на Главчев от председателския пост. По-късно лидерът на "Воля" обясни, че той принципно не бил срещу Главчев, а гласуването срещу него било "знак и оценка" за цялостната работа на парламента.
Депутати от ГЕРБ нямаха обяснение за опозиционното поведение на Марешки, който се смята за част от парламентарното мнозинство и предположиха, че ходът му е опит да окаже натиск на ГЕРБ, за да получи властови позиции. Подобен знак Марешки отправя за втори път. Първият беше, когато групата му подкрепи кабинета на Борисов, но самият той гласува против състава на правителството. Вероятно по тази причина БСП вече втори ден подминава и не реагира на "хомофобските и агресивни" изказвания на Марешки, персонално насочени срещу БСП-депутат.
Греда в окото
Парадоксално, но дебатът в пленарната зала, уж посветен върху "речта на омразата", която според опозицията Главчев допуска свободно в пленарната зала, пропусна най-яркото й проявление от началото на този парламент - агресивното хомофобско изказване на лидера на "Воля" Веселин Марешки в сряда от парламентарната трибуна, което скандализира част от обществото, но не и парламента.
Раздразнен от иронични коментари, включително на депутати, за присъствието му в делегацията при папата, Марешки поиска проверка на депутатите за "хомосексуална зависимост": "От името на нашата група ние призоваваме, освен икономическия конфликт на интереси да бъдат записани и хомосексуалните конфликти на интереси и тези, свързани с употребата на алкохол и злоупотреба с наркотични вещества. Няма да допусна откровен хомосексуалист да ми задава въпроси имам ли право да бъда някъде", заяви Марешки. Думите му останаха без никаква реакция от парламентарните групи или отделни депутати, а председателят на парламента Главчев само го посъветва да не споменава имена.
По време на дебата в четвъртък никой не постави въпроса за изказването на Веселин Марешки. Коментарите по остта комунизъм и нацизъм продължиха над два часа, а по средата на този маратон Марешки и групата му даже излязоха от залата - възмутени от ниското ниво на дебата, както сам лидерът на ВОЛЯ заяви от трибуната, преди да напусне.
Още по темата
Прокуратурата и КЗК предприеха поредица от действия срещу Веселин Марешки през последните седмици
7 юли 2017Новото правителство: Те или никой
ГЕРБ и "Обединени патриоти" правят коалиция с вричане за пълен мандат
8 апр 2017Новото управление: още по-слабо и зависимо
Сам или в идеологически хлабава коалиция Борисов по-трудно ще договаря подкрепа
31 мар 2017
Въпреки че имаше основание да пусне "зелен билет" на стойност 1 лв., общината не реагира
9 дек 2019, 195 прочитания

Казусът със субсидиите и даренията на формациите стигна до антикорупционната организация на Съвета на Европа GRECO
9 дек 2019, 3008 прочитания
9 дек 2019, 2987 прочитания
8 дек 2019, 2421 прочитания
9 дек 2019, 2196 прочитания
9 дек 2019, 1594 прочитания
8 дек 2019, 1093 прочитания
Идеите за реформи на еврото може да направят по-трудно приемането му от нови страни