Голямата конопена революция
Културата, отглеждана с индустриални цели, открива нови бизнес ниши в над 27 държави


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Конопът ще спаси света." Думите са на Анита Родик, създател на международната козметична верига Body Shop. Тя развива продуктите си на основата на доскоро дамгосаното растение. Индустриалният коноп има богата история, но съвременният му икономически потенциал започва да се реализира глобално едва след 2010 г.
От години водещи производители на мултифункционалната култура са Канада и Китай. От 1997 г. насам канадските фермери засяват над 100 хил. хектара индустриален коноп годишно, като държавата субсидира множество изследвания върху възможностите на растението в сфери като козметиката, текстила, производството на хартия и мебелировка. Постепенно и Европейският съюз започва да вижда растението като алтернатива на тютюна за субсидиране. Започват приложенията на конопа във високотехнологичните индустрии със значителна добавена стойност. Те включват производството на автомобилни части, лекарства и екологично съобразни строителни материали. В САЩ индустриалният коноп попада в списъка на забранени наркотични вещества през 1937 и остава там до 1997 г., когато Бил Клинтън либерализира режима спрямо растението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Да не говорим за конопените сладки и кексчета ...
А в България положението е следното: Хващат някакъв младеж с 1 грам и го осъждат условно. След 2 седмици хващат същия младеж с още 1 грам и вече е рецидивист и влиза в затвора за 3-4 години... Meanwhile разни хора с по 2-3 катастрофи причинили смърт лежат горе-долу толкова.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.