Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Борисов: Вариантите за "Белене" са публично-частно партньорство и приватизация

Премиерът допусна държавно участие в изграждането на бъдещата централа

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Eдинственият вариант за изграждането на АЕЦ "Белене" е през публично-частно партньорство с държавно участие и приватизация на проекта. Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов след дискусията "Европа отново на път" в понеделник. По думите му вариантът, който ще бъде избран, зависи от това какво ще кажат "експертите", вероятно визирайки Българската академия на науките (БАН), на която беше възложен технико-икономически анализ за нуждата от нова атомна централа, както и цялостен финансов модел на проекта. Според Борисов не е случайно, че този анализ е възложен на БАН, "за да няма никакви спекулации кой, как и защо го е решил".


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kotovad avatar :-|
    А.Стоянова
    • + 2

    Специалистите - електроенергетици с надежда приемат думите на Премиера, че "единственият вариант за изграждане на АЕЦ "Белене" е с публично-частно партньорство с държавно участие". Естествено е, че за тази сериозна инвестиция, г-н Борисов очаква мнението на експертите в тази област, включително и тези от БАН. Ще цитирам мнението на инж Иван Генов, бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" и с голям опит в тази област, а то е: "Имаме нужда от мощности, повече от двата блока на "Белене". Някой обосновки:
    1."С новите екоизисквания ще загубим около 5 хил. мегавата базови мощности", с постепенното изключване на ТЕЦ-ове;
    2.Ще ни помогне и опитът на Унгария, при която нови руски реактори "Пакш-2" ще финансира с руски кредит. Брюксел не открива нарушаване на правилата за държавна помощ;
    3.При доставката на част от оборудването за АЕЦ "Белене", населението в северна Бг. очаква разкриване на работни места.

    Нередност?
Нов коментар