Стенограмата за КТБ: Добре, че някак се размина
Разговорът при президента през 2014 г. разкрива малко за банковата криза, и много за това как хаотично се управлява държавата


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Почти три години по-късно дългоочакваната стенограма от консултациите при президента на 29 юни 2014 г. е публикувана. Предвидимо, тя не дава почти никакви нови данни около затварянето седмица по-рано на КТБ, нито за ликвидната криза обхванала и други банки и конкретно ПИБ, която на 27 юни (петък) посрещна над 800 млн. лв. тегления и това налагаше извънредните уикенд совалки и заседания. Така че място за финансов анализ практически няма, а основната новина по тази линия от устата на президента Росен Плевнелиев е, че през онзи понеделник преди близо три години се е очаквало още една банка със сигурност да подаде молба за подкрепа: "Ясно е, че следващите часове са важни, ясно е, че в понеделник очакваме трета банка да подаде молба, ясно е,че е възможно още 2-3 до края на понеделника и те да подадат молби. И повече от ясно е, че ние се надбягваме с времето, а факт е, че масовото теглене на пари води до паника."
Ценната информация в стенограмата е най-вече за хаотичния начин, по който се вземат политически решения в България в условията на криза. Реално тези около четири часа дискусия представляват по-скоро нареждане на пешки за надвисналите избори и голямата част от времето отива за нескопосани упражнения по писане на прессъобщение. Основното притеснение на всички участващи е как ще изглеждат в очите на публиката, докато търсенето на отговорност и оставки са не с цел да се откроят виновните, а да се даде "отдушник" чрез изкупителни жертви. А основният извод е, че държавата се е разминала с финансова катастрофа, не чрез особена визия и лидерство, а почти само на късмет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
18 коментара
Гнусна работа. КТБ е симптом на цялостното заболяване на държавата, което продължава години наред.
От стенограмата се разбира основно, че никой си няма хал хабер какво става. Реагират хаотично, не са подготвени и не са кадърни да се оправят с кризата. Другият ключов момент, е че единствената им цел е те да оцелеят и да хвърлят прах в очите на хората и да замажат.
Още ни е такъв политическият модел. Олигархията и политиката в БГ са преплетени. Който има власт, има и пари. За това Борисов, Станишев и сулио пулио искат власт. Ако някой си мисли, че това тяхно желание е провокирано от алтруизъм, сори ама не е така.
И така, сега каква е ситуацията. Кучетата си лаят, керванът си върви. На същия хал сме като 2007. Важното е да се казва на хората, че се върви напред.
Какъв е изходът от тази спирала. Смяна на политическият модел като начало.
Вие да не сте очаквали Том Кланси да напише от стенограмата сценарий за политически трилър и да ви го пуснат аймакс?
Ако сте имали нерви да четете що-годе съсредоточено по-голямата част, ще сте се убедили, че не можем да разчитаме на самообявилия се за елит да ни отървава от кризи. Както вкупом платихме забогатяването на Борисовите авери Делян Пеевски и Сашо Сталийски, заради КТБ, така ще ни оставят да се оправяме сами, ако дойде лошото.
Помислете и за политическите въжеиграчи, които отхранваме повече от две деселителия: Борисов, Лютвито и Каракачаната. Общото е, че независимо коя е ракетата носител, те са до баницата.
Прав е президентът, че тази разсекретана стенограма ще е лакмус за зрелостта на обществото. Видимо то не улавя процеси и тенденции, а любопитно търси кой чия жена чу..
Борисов не подписа ли съгласие да се разсекрети стенограмата с негово участие? Сега защо се прави на обезчестена стара мома?
С момински похвати национално отговорна политика не се прави. Чудно ми е кой още гласува за тоя тъжен крадлив клоун?
За съжаление, българинът е забил нос в ежедневните си проблеми и за него управлението на държавата е точно като филм, който се разиграва зад стъкло. Българинът все още няма усещането, че целият този цирк го ограбва директно или е обезверен до крайност, че нещо може да се промени. Ако бяхме румънци, гърци или македонци, досега София да е пламнала. Нямам дума с която да определя този човешки отпадък в най-чиста форма, който се е дестилирал в така наречената "политическа класа". И сравнявайки се с другите страни от соц. блок се вижда съвсем ясно колко разрушително за България е всико това.
Ех, капиталци...
efut_na_bankov_nadzor_v_bnb_cvetan_gunev_e/ prokuraturata_e_razpitvala_upravata_na_ktb_po_sign ala/ prokuraturata_vleze_v_ofisi_na_cvetan_vasilev_obno vena/
10% от активите на банковата система са в банкноти!!! При средно за Европа - 3-4%! Това определя атаката срещу банките като пропагандна.
Кой е виновен? БСП- виновни няма!?!? ББ - виновно е правителството и банков надзор. Орешарски - министерство на финансите не е виновно, ще обърна говоренето срещу банков надзор и недоизказаното, няма да защитавам ДАНС.
ДАНС изначално си е продукт на БСП, барабар с Петко Сертов и Трактора.
ДАНС - Йовчев, съветник на Костов, чиято стратегия за сектор сигурност беше реализирана от БСП с подкрепата на ДПС.
Банков надзор - изборът на Гунев, предложен от Искров и гласуван припряно от БСП и ДПС с настояване от Станишев:
http://www.dnevnik.bg/biznes/2014/06/18/2325760_sh
Атаката срещу КТБ от следствие, ДАНС, прокуратура, медии и участието на Протестна мрежа:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/06/11/2320802_
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/06/13/2322321_
До коментар [#1] от "clwnjester":
Смяна не на политическия, а на моралния модел.
След тези политици чакат още мнозинство алчни и продажни кандидати за власт и пари
Печалният извод е, че нямаме българи-банкери. Имаме само дребни тарикати. Банкерството е професия, която се учи трудно и са необходими няколко поколения. Поначало българинът-банкер разбира банковото дело като кръчма взета под наем.
Боже,Боже-каква плюнка е била гуверноьор на БНБ толкова години!Та, той не е ставал и за счетоводител на селска кооперация!Мърши!
Стенограмата за КТБ показа, че ДПС и ГЕРБ подкрепят идеята за „банкова ваканция”. Тоест – да затворят всички банки за неопределен период,........ Т.е Рестарт на БГ Икономиката....... Тогава не Успяха, но съвсем скоро, когато "Откачат" лева от Валутният борд , познайте какво ще се случи с 80млд Депозити............
И В крайна сметка се стигна до ощетяване на ДАНЪКОПЛАДЦИТЕ (държавата) с около 4 млрд. Елегентна Кражба на 4милиарда лева...........
Ако 1997 г. не можахме да опазим банковата система, сега я опазихме?????? До кога ще можете да я опазвате??........... Имаше натиск за обявяване на банкова ваканция. Това беше огромна аватнтюра, която имаше за цел да срине банковата система. БСП отхвърли варианта за банковата ваканция и получи подкрепа от търговските банки........
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.