Жителите на Трън отхвърлиха проекта за златодобив в района (допълнена)
Близо 60% от хората в общината гласуваха на местния референдум в неделя, 94 на сто се обявиха против
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С голямо мнозинство жителите на община Трън отхвърлиха проекта за подновяване на златодобива в региона. На местен референдум в неделя гласуваха 58.4% от хората с право на глас, а 94% отговориха с "да" на въпроса "Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и преработка на метални полезни изкопаеми". С това на практика жителите указват на местните власти да не разрешават на инвеститора - "Евромакс сървисиз" от групата на "Асарел-Медет", да изпълни проекта си.
За противниците на добива в региона, обединени около сдружение "Трън", резултатите не са изненада и ясно показват какво е мнението на хората. От "Евромакс сървисиз" ги определят като плод на манипулативна кампания. Самото допитване беше предложено от вече бившия кмет на общината Станислав Николов заради противоположните настроения в града.
Резултатите
В един от малкото местни референдуми в България гласуваха 2081 души от общо 3565 имащи право на глас, което прави допитването валидно. Недействителни са 21 от подадените бюлетини, а 1935 от останалите са отбелязани с "да". Хората, подкрепящи проекта, които трябваше да отговорят с "не", са едва 125. Резултатите бяха обявени късно в неделя вечерта от общинската избирателна комисия.
"Самата избирателна активност говори достатъчно красноречиво за това какво всъщност е истинското мнение на хората", коментира председателят на сдружение "Трън" Румяна Боянова за БНР. Според нея няма да е изненада, ако референдумът бъде атакуван в съда, тъй като "срещу волята на гражданите стоят доста сериозни икономически интереси".
От "Евромакс сървисиз" коментираха, че приемат резултатите като очаквани на фона на "масираната манипулативна кампания" сред местното население. "Отклоняването от законово установената процедура за разглеждане на такива инвестиционни проекти обаче е разочароващо за бизнес климата в страната", добавиха оттам.
От втори опит
Това беше вторият опит да се организира референдум по темата в Трън. Допитването беше насрочено първоначално за 26 март заедно с парламентарните избори, но беше отменено заради процедурни пропуски. Междувременно беше променен и самият въпрос, тъй като според временно изпълняващата длъжността кмет в момента Цветислава Цветкова новата формулировка е по-издържана юридически и няма да бъде атакуема. Предишният кмет Станислав Николов пък подаде оставка седмица преди референдума по "лични причини". Той е подсъдим по дело за блъснато с кола дете отпреди две години.
Въпросът за референдума беше формулиран по този начин, тъй като подземните богатства са изключителна държавна собственост и местните власти нямат право да се разпореждат с тях. В правомощията на общинския съвет е да одобрява устройствени планове. Самото решение за провеждане на референдум беше атакувано на няколко пъти - както от компанията, така и от областния управител на Перник, а в момента се протестира от Окръжна прокуратура - Перник. Основният аргумент е, че общинският съвет не може да откаже одобряване на устройствен план, независимо какво предвижда той, ако всички законови стъпки са спазени.
Подобен случай, макар и без референдум, имаше преди няколко години в Крумовград, където "Дънди прешъс металс" подготвяше проект за златодобив. Тогава общинският съвет в града отказа да одобри техническото задание за подробен устройствен план, но в крайна сметка съдът го задължи. В момента компанията изгражда съоръженията, а мината трябва да заработи до края на следващата година.
*Допълнена в 18.20 ч.

53 коментара
В община Трън в момента живеят само пенсионери и цигани. Младите хора се махат от там в първия възможен момент поради простата причина, че няма какво да работят там. Напълно нормално е пенсионерите да гласуват срещу концесията, още повече че са по податливи на манипулациите на зеленушките. Циганите пък от своя страна едва ли са гласували на този референдум, защото няма кой да им плаща в конкретния случай. Изобщо беше най-голямото безумие такъв важен за бъдещето на тази мизерна община въпрос да бъде обект на допитване до бабите и дядовците там...накрая вместо сериозна и социално отговорна фирма като Асарел, там ще дойде я Дънди Прешъс, я Челопеч Майнинг, които ще са си взели концесията срещу многомилионна комисиона където трябва, и ще добиват златото както те си искат и знаят
Браво на гласувалите трънчани!
До коментар [#2] от "kafuro":
И каква е ползата за общината, ако ще да дойде и най-уважаваната в света фирма?!
Или, как това щеше да върне младите хора?!
До коментар [#1] от "m17":
До коментар [#2] от "kafuro":
Хубаво, бедни са щото са тъпи, обаче вие колко да сте умни, щом вЕрвате, че държавата щяла да контролира отровните отпадъци от мината? Ха дайте пример държавата да е хванала навреме някой калпазанин, да е спряла изливането на гадости из реките, да го е наказала и да е спасила местните? Давайте щото аз изброявам: опит за скриване на ядрената авария в Чернобил (и дъжд върху манифестацията и зелените салатки), Девненското езеро, което течеше разноцветно, а днес дори рибата се върна нагоре към Белослав, питейната вода в Хасково, щото там е имоло добив, ама нито хасковлии са забогатяли нито ще пият вода това лято (очертава се режим на водата)... Та давайте примери да видим кога и къде сме се справили с контрола върху замърсяването. КЦМ-то или Кремиковци... То, ако държавите го можеха това, нямаше ЕС да ограничи такива опасни производства, та до степен да се изнесат в Африка и Азия. Отделно, че балканците сме прекалено "разпасани" при спазването на законите, ама промишлените отрови няма как да се отстраняват евтино или да се прикрият.
До коментар [#5] от "gost22":
Вярно е това, че държавата трудно може да гарантира спазване на норми, но също е вярно, че с водата май хвърляме и бебето. Също е вярно и че инвеститора е с кофти слава, но май и няма безброй варианти за поминък в този регион. Сега набързо - джаста праста - аре бегайте от тука.
Нали затова по принцип е държавата да се напъне и да свърши някаква работа. Понеже варианта да се отвори офис в Трън, където да бачкат 250 джаваскрипт фронтенд девелопери на чист въздух е по-фантатистичен от мината.
Браво на Трънчани за избора!.. Поклон!
Избегнаха БГ Роша Монтана, което щеше да заличи града им завинаги, а България щеше да бъде въвлечена в съдебни арбитражи за милиарди за неизпълнени държавни корупционни схеми...
Много ми е интересно Капитал да вземат мнението по случая на крадократ Владимир Каролев, които от ..бедност... лобира активно за отваряне на отравянето на района..
До коментар [#5] от "gost22":
И какво общо има настоящето инвестиционно предложение за добив на златна руда и ядрената вария в Чернобил която СССР се оптиа да скрие ?.
Айде да сравним с нещо подобно в деншно време - например другите мини на Асарел Медет, Челопеч, КЦМ и т.н. Да виждате отровни потоци, пушеци, деца с по две глави и подобни ужасии ?
До коментар [#7] от "Da be.. da..":
Значи новата мина ще затрие това прекрасно място. Но едновремешната мина която е бачкала 50 години по соца и по тогавашните екологично норми ( или по-точно липасата на такива) не е затрила града ?.
До коментар [#4] от "tie_interceptor":
Ами много просто - ще им даде работа. Имаше статия с конретните факти преди 2-3 седмици. Ще разкрият над 500 високо платени работни места. Това са поне 500 семейства + още поне 100 семейства в услугите или поне 2000 млади и активни човека ще могат да живет покрай тази мина там. Но на старците какво им пука - те си взимат пенсийката ( от данъците на софиянци разбира се ), въздушат по социализма когато е работела същата тази мина и вярват на всеки малоумник който ги плаши с някави глупости.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.