Само една трета от българите подкрепят влизане в еврозоната
В обществото преобладава мнението, че България не изпълнява напълно критериите за членство в Шенген, сочи изследване на "Алфа Рисърч"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българите искат по-силна интеграция в Европейския съюз, но имат притеснения към евентуалното влизане на страната в еврозоната и едва една трета от тях подкрепят подобен ход. Поляризирано е и мнението дали България трябва да влезе в Шенген, като по-голяма част от обществото смята, че страната ни не изпълнява напълно критериите за членство.
Това са част от изводите от първото проучване на обществените нагласи на агенция "Алфа Рисърч" съвместно с "Нова тв" след старта на 44-ото Народно събрание и формирането на третия кабинет "Борисов". Изследването е проведено от 12 до 22 юни между 1024 души и е представително за страната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Истината е, че хората се притесняват, че ако влезем в Еврозоната цените ще скочат. Навсякъде могат да се чуят приказки от сорта на "което е струвало 1 лев ще струва 1 евро" - доколкото са основателни не искам да коментирам. На това основно се дължи и скептицизма към Еврото..
Тяхната идея е да се направи девалвация(обезценка) на Лева и да се повтори историята от 1996-а............ т.е. да се изчистят едни 200млд ЗАДЪЛЖЕНИЯ......Тъй наречената чакалня е предвидена, за да се фиксират плаващите валутни курсове, но какъв ще е конкретният курс, ниокй не знае.. В момента се смята, че лева е надценет от 2 до 3 пъти.... Страните в ERM-2 подписват, че няма да променят фиксирания валутен курс, с който са влезли в чакалнята, до приемането на еврото"
С лев, вързан за еврото, ние СМЕ в еврозоната. Освен агитацията на наследниците на БКП, до голяма степен страховете се насадиха и от нескопосаните напъни на служебните недоразумения, които при това бяха гарнирани с лобиране за отпадане на борда. В това число и от Командира. Има и неяснота дали в чакалнята можем да влезем така, както сме си с борд. Олигархията у нас само чака удобния момент да обезцени взетите кредити и да национализира загубите. Така, както го направи 97-ма, така, както го направи и с КТБ. Нещата не са се уталожили достатъчно за да се експериментира дори с плаващ курс, както обичайно е в механизма ЕРМ-2
нямате си представа колко хора в БГ вярват че като влезем в евро зоната всичко ще стане двойно по-скъпо
До коментар [#2] от "pavel_p":
Кой го смята? И аз си мислех че е така, но се натъкнах на много проучвания в противната посока. Позовавай се на източници, иначе думите ти увисват.
Аз смятам, че цените тук няма да се променят, защото има голяма конкуренция между супермаркетите, по-сериозните покупки вече се плащат в евро, а и валутата ни е с фиксиран курс към момента.
До коментар [#3] от "plebs":
На е така. Лев вързан за еврото не е равносилно на евро. Защото централната банка може да контролира масата на левовете и да ги адаптира към икономиката и пазара. Ако сме в еврото не можем да контролираме паричната маса и ще сме изложени на жестока финансова криза както бяха изложени Испания, Португалия и Ирландия. Ирландия се оттърва, защото още нямаха член за тавана на дефицита а и английската банка им помогна. Лев вързан за еврото е на порядъци по-добро от евро, особено при нееднакво развитие на икономиката и на доходите.
До коментар [#4] от "Meister Eckhart":
Какво залагаш че няма да стане двойно по-скъпо? Даже и в Германия стана двойно по-скъпо. Все пак не всичко. Собствеността ще си остане евтина. И това ще позволи по-лесно да те купят.
До коментар [#5] от "Георги Георгиев":
Марката а и всички валути бяха фиксирани и стана двойно по-скъпо в Германия, 1,6 пъти по-скъпо в Испания (курса беше 10:600) 30% по-скъпо във Франция (1:13). Изобщо гледай историята а не светлото бъдеще.
Много малко хора знаят, че „преминаването към евро“ (заменянето на лева с еврото) не е същото като „влизане в еврозоната“. Защото влизането в еврозоната включва „преминаване към евро“, но включва и някои други неща, за които не се говори.
Има няколко държави, които са се отказали от своята национална валута и са приели еврото едностранно (без да искат разрешение от друга държава или ЕС). Но не са в еврозоната. Не са и част от ЕС.
Има и държави, където се ползват повече от една чужди валути (тяхната собствена практически не се ползва).
Има държави, които са приели американския долар (без да са част от САЩ).
Причината да се мълчи за разликата между влизането в еврозоната и приемането на еврото е, че ако се заговори ще се разсмърди. Даже невежите икономически може да разберат, че (ще) ги ограбват чрез инфлация (което не е трудна концепция за схващане).
Или може би надценявам народонаселението? Може би просто ще влезе през едното ухо и ще излезе безпрепятствено през другото и най-много майките на нашите господари да бъдат споменати в сексуален смисъл след запой с алкохол пред телевизора (както обикновено се случва)?
В Дания имаше референдум за въвеждане ба еврото. В Швеция също. И датчаните, и шведите казаха "не" и сега си имат датските и шведски крони. А ние ще си правим референдуми за избирателната система. Или за електронно гласуване. Разни хора, разни идеали.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.