След цели четири години проверки Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в сряда предяви твърдения за злоупотреба с господстващо положение на снабдителните и разпределителни дружества, както и на търговците на електроенергия от групите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про".
Незаконни практики?
КЗК е установила, че въпросните предприятия прилагат обща стратегия и практики, с които дискриминират независимите търговци извън техните групи и ограничават търговията с електрическа енергия по свободно договорени цени. Комисията е установила също, че компаниите обменят съществена информация за клиентите си в рамките на групата и забавят издаването на необходимите документи. По този начин дружествата възпрепятстват процеса на излизането на потребителите от регулирания на свободния пазар, където могат да договорят пазарни цени на електроенергията.
Сега дружествата имат 30-дневен срок за запознаване с материалите по преписката и представяне на писмени възражения по предявените твърдения. В случай че комисията вземе решение, че нарушенията наистина са извършени, компаниите могат да бъдат глобени с до 10% от оборота за предходната финансова година. Toва би струвало на дружества от групата на ЧЕЗ над 200 млн. лв., на ЕВН – 110 млн. лв., приблизително толкова и на "Енерго-про".
Oт групите на ЧЕЗ и ЕВН посочиха, че ще се запознаят с материалите по преписките и ще предоставят своята позиция в установения срок.
"Що се отнася до развитието на свободния пазар на електроенергия в България, то EVN винаги е била сред компаниите, работещи активно и целенасочено за неговото пълноценно въвеждане, прозрачност и европейска интеграция", посочиха още от ЕВН.От "Енерго-про" пък коментираха, че не са съгласни с твърденията на КЗК и че винаги са отчитали интересите на потребителите. От мрежовото дружество дори посочват, че за да ускорят процедурите за смяна на доставчик са предоставили възможност за онлайн подаване на заявление от страна на клиентите и търговците.
Четиригодишно производство
Производството срещу групите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" стартира през март 2013 г., когато начело на регулатора бе още Петко Николов, заради подадени сигнали. Единият от тях засяга и трите групи, а другият е само срещу компаниите на ЧЕЗ от техен стопански клиент, който е искал да излезе на свободния пазар на електроенергия. В сигнала се твърди, че въпреки че от страна на клиента са предприети всички необходими действия, процедурата за смяна на доставчика не е приключила въпреки изтичане на всички срокове, предвидени в законодателството. В сигнала се твърди още, че това се дължи на недобросъвестните, незаконосъобразни действия и бездействия на дружествата от групата ЧЕЗ.
От подадените сигнали КЗК прави предположение, че и трите групи компании прилагат аналогични практики, с които възпрепятстват смяната на доставчика на електроенергия, което може да се тълкува като забранено координирано действие.
Повод за започване на производството според преписката на КЗК е и фактът, че дружествата на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" са членове на Асоциацията на търговците на електроенергия в България и на Института за енергиен мениджмънт (ЕМИ), в рамките на което може да се направи предположение за използването им за форум за обмен на чувствителна търговска информация, става ясно от преписката.
След цели четири години проверки Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в сряда предяви твърдения за злоупотреба с господстващо положение на снабдителните и разпределителни дружества, както и на търговците на електроенергия от групите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про".
8 коментара
Поредното такова обвинение от КЗК. Интересно какво ли направиха с предишните?
Силно се съмнявам че и това ще приключи с отсъждане в полза на КЗК..
А дори и да стане глобата няма да бъде толкова голяма, поради спецификата на бизнеса и по специално на структурата на приходите на крайните снабдители.
Глупости-на-търкалета. Някой да е забелязал, че това производство стартира точно тогава, когато австрийците от EVN заведоха арбитражен иск срещу държавата за 1 милиард? Дело, което скоро се очаква да приключи? А има и още две такива!
ail.aspx?CaseNo=ARB/13/17
https://icsid.worldbank.org/en/Pages/cases/casedet
Другарката Юлия просто се опитва да избие/прихване част от щетата. Боку я е помолил (с СМС) да го направи, понеже нещата в съда във Вашингтон не вървят никак, ама никак надобре. Щото там Боку си няма подръка - и под крачол - нито Димитър Узунов, нито Даниел Кирилов да му оправят буламача, дето го е забъркал преди 4-5 години (като сплашат съдиите с тояга, да речем). Ама кой ли ти помни... паметта българска е ден-до-пладне.
Интересно кое ще е първото продадено ЕРП и на КОЙ ще го продадат....
Тези пак ги хвана шизофренията. То и на децата вече им е ясно, че има ужасяващи картели. КЗК КЪДЕ СПИ??????? А, от няколко месеца насам в офисите на няколко мобилни оператора ми казват, че се били разбрали да не предлагат добри условия при прехвъляне на абонати. КЗК? Ехооооооо? Самосезирайте се. И за цените на горивата да не забравите. Картелът е в действие. Група бензиностанции имат еднакви и по - високи цени при условие, че други бензиностанции в същия момент продават с около 15 % по - евтино същото гориво. Ехооооо?
Е, нямаше да ги оставят така лесно да осъдят държавата де. Само че едва ли с подобни действия могат да постигнат какъвто и да било левъридж, защото при евентуален съдебен процес с редовните обжалвания тези пари ще са дължими след петилетка минимум.
До коментар [#4] от "t_":
Те не предлагат добри условия, защото ЕСССР въведе безплатен роуминг на основния им пазар за роуминг услуги. Тези пари от някъде трябва да се избият. Виж цените за подобни услуги в Германия и тогава ще говорим.
Държавата си играе с огъня. 400 милиона глоба.. после ще искате някой нормален да прави бизнес в държавата.
Пеевски явно иска да купи някое от ЕРПтата.