Мери Уорлик: Не смятаме, че "Северен поток 2" ще допринесе за енергийната сигурност на Европа
Зам.-помощникът на държавния секретар на САЩ по енергийните въпроси в интервю за "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Какви са приоритетите на САЩ в енергийния сектор на балканския регион?
Първо, за мен е голямо удоволствие да бъда отново в София, в момента аз изпълнявам длъжността специален посланик по енергийните ресурси в Държавния департамент на САЩ. Нашите приоритети още от 2011 г. са да подкрепяме европейската енергийна сигурност и диверсификация. По отношение на тези въпроси България заема много важна роля, най-вече с изграждането на българско-гръцката интерконекторна връзка. Това е проект, който е свързан с Южния газов коридор и с проектите ТАР (Трансадриатическия газопровод) и ТАNAP (Tрансанадолския газопровод), по които ще се транзитира природен газ от находището "Шах Дениз 2" в Азербайджан, което се очаква да достави допълнителни количества за региона.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Ако в "Америка за България" има нормални хора, те би следвало да ви създадат вълнуващи проблеми покрай това "интервю". Причините са, че разкрива бруталния фалш на САЩ-доктрината, че може да захранва Европа със сгъстен шистов газ и че обижда интелигентността на публиката. Да, не всички разбираме от въглеводороди, но масово можем да си служим с калкулатор и схващаме логиката на цифрите.
Вижда се, че интервюиращите не са добили кураж да поизправят приведената си снага и да попитат красавицата с каква магия втечненият шистов газ, транспортиран от другия край на света, ще стане конкурентен по цена на сондажен газ, доставян по тръба. Има и други незададени въпроси.
Добивът на шистов газ ставал рентабилен, когато цената на петрола сорт брент надхвърли 85 долара. В момента тя се клати малко под 50 долара, т.е. - добивът не е икономически изгоден и ако има достъп до евтин газ, кой ще купува зорлем скъп?
На територията на САЩ имат една единствена (!) инсталация за товарене на втечнен газ - в щата Луизиана. Строят се още три, които ще заработят след 2020 - 2023 г. Демек поне още 3 г. страната няма реален експортен капацитет.
Обемът на доставките на руски газ за ЕС за 2016 г. достига 160 млрд куб.м. годишно. Сумарният обем на световния флот от газовози е 8,3 млрд.куб.м. Поне половината от тях не са предназначени за транспорт на метан, а на химически продукти, но да приемем, че целият световен флот ще е на разположение на мис Уорлик.
За да могат САЩ да заменят руските газови доставки за ЕС, всеки известен кораб-газовоз трябва да направи от 19,3 рейса за година или да отива и да се връща на всеки 19 дни. Товаренето отнема почти 7 денонощия, разтоварването – поне 4. Остават 8 денонощия за път – по 4 във всяка посока. Разстоянието от най-западната точка на Европа до най-източната точка на С. Америка е 3900 км. За да излязат сметките, в едната посока газовозът би следвало да се движи с 40 км/ч или 22,2 възела. Като скутер! Този тип кораби пътуват средно с 6-8 възела.
Демек – не става.
Друг е въпросът, че капацитетът на инсталацията в Луизиана ще затлачи океана с газовози на дрейф, докато ги пълни.
И трети въпрос е: откъде САЩ ще намерят толкова газ?
Защо не питате, бе хора?
Маро, кой тръмпанар те назначи на тая служба, дето абер си немаш от нея. То едно да мислиш с главата и да говориш със задницата, а съвсем друго е да мислиш със задника и да говориш с главата. Айде оди се въргаляй у шистите и не дразни баба ти шМиргел, да не усетиш кой е изобретил ракетите Фау 1 и 2.
[quote#1:"D-r D"] откъде САЩ ще намерят толкова газ? [/quote]
Резонен въпрос, ама на интервю на Козяк се ходи като на църква - изкъпан и смирен , а не попрочел нещо по темата.
Доказаните запаси от природен газ в САЩ са 8,5 трлн. м3. Руските са 33 трил, а иранските - 34 трил. м3. Все по-конфронтационната политика на САЩ към Русия и Иран ще постигне плашещо военно и политическо тяхно сближаване.
От Мери-та като тази сме на туй дередже.
Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата "освободителка" и "покровителка"! – Захари Стоянов
Модератори, . #4 не е по темата и следва да почистите спама.
Дойде една американка за да ни каже, че няма за какво да плачем, ако СП-2 не се случи, тъй като по украинските газопроводи газ повече няма да тече, както и по нашите.
А тук рублофилите мислят по друг начин, и викат и крещят за СП-2. Толкова ли мразят страната ни?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.