Доходите са скочили 3.25 пъти за 15 години
Домакинствата в София разполагат с два пъти повече средства в сравнение с области като Видин и Сливен
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Средногодишният доход на човек от домакинство в България се е повишил 3.25 пъти през последните 15 години, като достига 5167 лв. През периода 2001 - 2016 г. увеличението е било средно с 240 лв. годишно, или с 20 лв. месечно, като все по-голяма част от него се формира от работни заплати. Столицата очаквано е шампион - ръстът на доходите на домакинствата в София и в София област е съответно 4.36 пъти и 4.26 пъти и е двойно по-висок в сравнение с области като Видин и Сливен, където нарастването е от порядъка на 2 пъти. Ускорението на столицата започва едва след 2005 г., като дотогава нивата се движат около средните за страната. Силно се представя и Стара Загора, където за периода 2001 - 2016 г. доходите средно на човек са нараснали 4 пъти благодарение на привлечените през годините чуждестранни инвестиции в областта. С най-малко средства са живеещите в области като Видин, Кърджали, Сливен, Силистра и Търговище.
Това показват данни на Института за пазарна икономика (ИПИ), представени във връзка със стартирането на нов проект за съвместен геоинформационен анализ на икономически данни. Инициативата е в партньорство с геоинформационната компания "Мапекс".
Столицата vs. останалите
Различните темпове на нарастване водят и до по-широко разтваряне на ножицата между благосъстоянието на домакинствата в отделните области. Така, докато през 2016 г. средните годишни доходи на човек в София са били 7349 лв., в области като Видин, Кърджали, Сливен, Силистра и Търговище сумата е под 4000 лв. на човек годишно.
"Разликата между областта с най-високи средногодишни доходи и тази с най-ниски се увеличава от 1.8 пъти през 2000 г. до 2.1 пъти през 2016 г.", посочват в анализа си авторите от ИПИ. Възстановяването на пазара на труда през последните години все пак допринася за известно наваксване от страна на регионите извън столицата. За това говори и фактът, че през този период ножицата в доходите на практика леко се е затворила спрямо пиковата разлика от 2.5 пъти, отчетена за 2013 г. Тогава задълбочаването на различията идва в резултат именно на сериозната криза на пазара на труда в редица от областите в страната, докато в София ситуацията е останала относително стабилна, обясняват от ИПИ.
Картината на разпределението на доходите през 2016 г. показва още, че концентрацията на доходи в столицата влияе и върху област Перник, което според анализаторите вероятно се дължи на интензивната всекидневна трудова миграция на работещи от града към София. На фона на нарастващата значимост на София области като Варна, Русе, Плевен, Стара Загора и Пловдив успяват в известна степен да съхранят своята форма и мащаб, макар доходите в тях да остават далеч от нивата в столицата, докато тежестта на региони като Видин, Монтана, Ловеч, Силистра, Разград, Търговище, Пазарджик, Кърджали и Сливен за общите доходи на домакинствата в страната остава по-ниска. В някои от тези региони се наблюдава и относителен спад на доходите, който се обяснява както с намаляващото им население, така и със сравнително неблагоприятната структура на доходите на домакинствата и тежкото състояние на пазара на труда.
Повече от заплати
Събраните от ИПИ данни показват още, че през изминалите 15 години чувствително се е увеличил и делът на работната заплата в общите доходи на домакинствата. Други източници като пенсии и социални помощи като цяло имат по-малка тежест, но в отделни области като Видин, Кюстендил и Монтана все още формират значителна част от доходите на домакинствата (виж графиките).
Тези различия в бъдеще вероятно ще доведат до допълнително задълбочаване на разликата между най-богатите и някои от най-бедните области, особено такива, в които има застаряващо население и недостатъчно добре развит пазар на труда. "Причината е, че доходите от пенсии не могат да поддържат същия темп на растеж, какъвто виждаме в трудовите доходи", обясняват анализаторите от ИПИ.

13 коментара
А инфлацията за 15 години сигурно е 500%.
Картата показва че нема особена разлика в икономическото развитие между Северна и Южна България като цяло. Така че тая мантра за изостаналия Север и как требвало да се наливат държавни пари точно там с цел развитието му отпада напълно. Има отделни области на север, които видимо изостават, но те са сред най-малките по население и не могат да повлияят на цялостната картина. Има ги и на юг.
Положението извън София е трагично, да не кажа неспасяемо. Има 5-6 града (не говоря за области тука) които все още се държат и частично успяват да задържат младото поколение. Това са именно големите градове. Държавата трябва да инвестира в тия "републики на младостта" за да не изгубим и тях. За другите вече нищо не може да се направи.
Вместо да се мисли как да се възкреси "Северозапада" например и области като Силистра, Кърджали и пр., нека опитаме да спасим това което все още е живо и да го подобрим.
Пловдив, Ст. Загора, Бургас, Варна, Русе, Плевен, В. Търново, Благоевград ... горе-долу да се обхванат всички краища на България.
Там трябва приоритетно да се строят нови индустриални зони, магистрали, пътища към съседните общини, да се инвестира в университетите, училищата, културата, спорта, дори да се изкупува частна земя и да се строят офис сгради за младите, да се привличат инвеститори в ИТ-бизнеса с облекчения, да се поощряват инвеститорите именно в тия градове, вместо в общини с най-висока безработица например, както е в момента. Да се премести и част от държавната администрация там, каквито планове имаше преди години.
След време тия градове ще се превърнат в мотори за развитието и на по-бедните области и общини около тях. Тогава може да се промени ситуацията в тия региони. Но трябва да се тръгне от здравото към болното, а не обратно.
А доходите не са скочили с много. Ако се отчете инфлацията и изсветляването на икономиката, до което доведе унищожаването на дребния бизнес, ще се види че ако има ръст той е минимален.
Това е като заблудата с БВП на България, който уж се вдигнал спрямо средното за ЕС след присъединяването ни. Но без да се уточнява, че в изчисляването на новия усреднен БВП на ЕС влизат и доста нови членки, които съответно го понижават. Ако се сравняваме само със старите членки, ще се види че изобщо не сме помръднали.
"Доходите са скочили 3.25 пъти за 15 години"
А как стои въпросът с "покупателната способност"?
Терминът може да е от соца, но въпросът ми е сериозен.
Ножицата между бедни и богати се увеличава. Май така и не успяхме да създадем средна класа. Единствено в София и частично в Пловдив, Варна и Бургас може да се говори за такава
Огромният доход в София, за който завиждат несофиянците, е средно към 600 лв. на месец. А тези в бедните области карат със средна заплата до 350 лв. Това е такава потресаваща бедност, от която всеки управник в страната да не може да мигне, мислейки какво да направи, за да се подобри положението. А не да се хвали какви отличници сме били наравно с Люксембург (с едни от най-високите доходи в света).
До коментар [#2] от "iah27527880":
От последната карта се виждам, че в Южна България има 3 области оцветени в червено, а в Северна цели 7. "Червените" области са с най-ниски доходи. Държавата трябва единствено да построй малко инфраструкура в Сев. България, но и това не прави
Извинявам се, 6 са най-бедните области в Сев. България
До коментар [#7] от "truthsearch37":
то в малките градов според мен има още фирми дето те осигуряват на минимална за длъжноста и дават пари на ръка
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.