Трябва ли да има добавки за стаж
Дебатът за т.нар. клас прослужено време скара синдикати и работодатели и обезцени темата, докато самата добавка изкривява стимулите на пазара


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Дебатът за т.нар. клас прослужено време скара синдикати и работодатели и обезцени темата.
- В същото време добавката изкривява стимулите, тъй като заплатата би трябвало да зависи от пазара на труда, финансовото състояние на фирмата и свършената работа.
- Шоуто на синдикати и бизнес работи в полза на кабинета - докато социалните партньори се карат, управляващите могат да решават почти еднолично политиката по доходите.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Следвайки примера: Кой е този работник на който 20 години не са му бутали заплатата? В момента нищо не спира работодателите да назначават на брутна заплата(така и се обявават заплатите в jobs-a). Предполагам за тях не е проблем, че един работник работещ при тях 10 години ще натрупа ЦЕЛИ 6% клас. В допълнение, за тези 10 години може да бъде повишен при което отново да бъде назначен на брутната заплата за длъжността при което реално класа ще почва да нараства отново от нула.
До коментар [#1] от "kokoto2":
Това прави ли по-малко глупава идеята да плащаш на някой, който работи по-малко от колегата си, повече защото е по-възрасрен!?
тоя закон е абсурден, трябва да се премахне веднага, само бумащина без никакво реално значение, знам за място където намаляват заплати за да включат класа и да е всичко еднакво
Този спор е изцяло принципен и няма никакво реално значение. Първо, на държавните служители вече е премахнат класа. Второ, в българските фирми се осигурява на минимална заплата, а реалната се дава на ръка, т.е. класа е някаква малка сума в счетоводната ведомост.Трето, в чуждите фирми годишните увеличения са по-големи, като тези 0.6% се включват във фонда за увеличение. И не на последно място, кой в частния сектор работи 20 години в една и съща фирма, за да му се признае класа. При започване в нова фирма класът се включва в предложената брутна заплата, като се намалява основната.
Тази тема е просто поредната дъвка.
Съгласен съм, че "класа" е отживелица. Обаче последния параграф в статията е смехотворен - автора знае ли как се смята производителността на труда и какво изобщо означава този израз? Защото ако е наясно, би трябвало да знае, че по-високи заплати -> по-скъпа продукция -> по-висока производителност на труда. Толкоз.
Заплата само за прослужено време не трябва да има. Въпросът е какво се праеви за договарянето на заплати между работодатели в малките населени места?
Намирам противоречие между желанията и действията от страна на работодателите. От една страна са против класа за прослужено време, от друга, като пуснат обява за определено работно място, настояват за определен период време "опит по специалността".
Малко по-обективна и информативна би била статията, ако беше посочено, че в множество държави с пазарни икономики има доплащане за професионален опит. Но щом ИПИ казва, че е "отживелица", фактите имат много малко значение.
До коментар [#8] от "Vania Grigorova":
Точно! Такива чисти пазарни принципи няма в страните ,с които обичаме да се сравняваме. Аз работя в Канада и ,разбира се, с професионалния опит ми се увеличава и заплащането всяка година. Разликата е, че това тук е решено от колективния ни трудов договор. Да не звучи налудничаво но сме по-близки с НРБ отколкото с РБ.
А колко от българските фирми плащат реално този клас, а не само фиктивно?
В нашата фирма например, всяка година, с колкото лева ми се увеличава класа, с толкова ми намаляват бонуса и крайната сума, която вземам остава постоянна.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.