Как се строи язовир в Рила
НЕК получи положителна екооценка за проекта за "Яденица", но това не спира притесненията на екоактивистите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Националната електрическа компания (НЕК) не е известна като най-добрият инвеститор. В сметката й (по-скоро в сметката, която всички плащаме) стоят изхарчените пари за проекти като АЕЦ "Белене" и язовир "Цанков камък" и натрупаните задължения за милиарди. От две години обаче държавното дружество има нов проект. НЕК прави смели стъпки за рестартирането на строителството на язовир "Яденица", който ще удвои капацитета на работа на помпено-акумулираща водно електрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Да ревеш ли, да се смееш ли?
Много са хубави тези съоръжения чисто технически, обаче нищо не се споменава дали има нужда от новия язовир. Нали НЕК си плаща за теца на АЕС, Марица Изток 1, той може да качва и сваля мощност много бързо. А за обиране на излишъка може да се инсталират батерии. Реално ПАВЕЦ е огромна батерия. Ако имахме много ВЕИ щеше да има нужда от голям капацитет за акумулиране, но ние нямаме чак толкова. Освен това ако има търсене на такава услуга за баланс някоя частна фирма ще инсталира батериите.
В момента ПАВЕЦ е в конфликт с ВЕИ, защото идеята му беше да обира нощния излишък на АЕЦ и да го връща през деня. В момента ситуацията е коренно различна, тъй като през деня имаме фотоволтаиците. Много любопитно ще е, при тези статии да има таблици за примерно произведена енергия в случая от ПАВЕЦ и колко е платено за нея. За да може да се оцени реалната стойност на инвестициите.
В една предходна статия беше пуснато описание на проекта от НЕК.
http://www.nek.bg/images/content/pdf/3-chaira.pdf
Споменава се, че новият язовир е нужен на фона на втора атомна в Белене, което е малко смущаващо. Освен това доста работа вече е свършена съдейки по снимките.
До коментар [#2] от "skyfighter":
Знаеш ли как плаща НЕК на АЕС, като за световно и така ще е още 11 години. ВЕИ-та рано или късно ще навлезнат много повече отколкото сега та една такава голяма батерия както я описа ще върши винаги работа и няма да има нужда да се пускат другите ВЕЦ-ове да хабят водата. А, водата в България е малко.
Точно пък с ВЕИ-та не е в конфликт а напротив в доста добре се "нагласят" едно с друго, защото фотото работи най-много през деня - най-големия товар средногодишно е вечер между 18 и 22...
До коментар [#6] от "Ivanski":
Да построиш ПАВЕЦ за да ти обере три четири часа или трябва да си арабски шейх, или руски диктатор. Да не говорим, че там турбините са една върхова разработка на Тошиба и са майка си и баща си. Да не говорим, че май сега ги пускат през деня за да оберат пика от ВЕИ, тоест един път плащаш скъп - яко дотиран ток, после губиш от това че КПД на ПАВЕЦ не е 100% и накрая някой плаща целия масраф. Кой е този някой оставям на Вас.
Чаира е уникален проект, но разширение не е необходимо. Какъв е този пик дето ще трае 20 часа? Предполагаме че излишъка ще е през нощта(00-04часа) и после заради фотоволтаиците(13-16часа) между двата пика има по 8-9 часа. Има ВЕЦ-ове които не работят 24/7 и също могат да компенсират част от небаланса.
В допълнение с навлизането на свободния пазар, грижата за небаланса в голяма степен ще стане задължение на търговците на електроенергия.
Проектът за изграждане на язовир "Яденица" е свързан с увеличаване на капацитета на работа на ПАВЕЦ "Чаира", който е най-голямото подобно съоръжение в Югоизточна Европа.
В момента ПАВЕЦ "Чаира" може да работи на пълна мощност в турбинен режим в продължение на 8,5 часа и в помпен режим - 10,7 часа. С изграждане на язовир"Яденица", който ще бъде с полезен обем 9 млн. куб. метра, четирите блока в централата ще могат да работят в турбинен режим на пълна мощност в продължение на 20 часа и в помпен режим в продължение на 22,5 часа.
"Националната електрическа компания (НЕК) не е известна като най-добрият инвеститор."
–––––––––––––––
Абсолютно вярно! Без консултант като хидро-инженера Доган НЕК са загубени...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.