Близо 9 млн. лева на община Стара Загора са блокирани заради съдебно решение
Причината е съдебен спор между строител и общината и последвал и двоен запор на общински пари заради фалита на КТБ и стара цесия


Сашка Панайотова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Близо 9 млн. лв. на община Стара Загора са блокирани заради проблеми, възникнали след съдебен спор между общината и изпълнителя на проект за ремонтни работи в най-големия старозагорски квартал "Железник" - обединение около строителната "Пътстрой".
След 5 –годишна съдебна сага Върховният касационен съд (ВКС) през май т.г. определи, че общината не е спазила клаузите по договор с изпълнител на ремонти по европейски проект от 2012 г. в старозагорския квартал и я осъжда да плати на частното дружество 5.554 млн. лв. - главници, лихви и разноски по делото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Работата е мътна, но не бих казал, че действията на общината са образцови:
"Съдебният спор между двете страни възниква, след като общинското ръководство на Стара Загора отказва да плати 3.7 млн. лв. на фирмата изпълнител на проекта с мотив, че тя не е спазила срока на изпълнение, определен в договора."
Това е малко като в "Кръстникът" - правя ти предложение, което не можеш да откажеш (с дуло опряно в слепоочието). Общината не бива да си позволява самоволно да отказва ИЗЦЯЛО да плати уговорената сума заради неизпълнени срокове, а е следвало да се договори за определена неустойка.
След като фирмата изпълнител е имала кредит от КТБ, явно не е редовна! Ако някой познава обикновенна фирма ( необвързана с ДП и Цв. В) с кредит от КТБ моля да каже! Между другото тука е и голямата разлика между КТБ и ПИБ. ПИБ може да финансират свързани фирми над разрешеният от БНБ % ( както направиха с Надин например) , но имат и огромен портфейл с кредити към съвсем редовни фирми и физ. лица. Докато КТБ взимаше двпозити от всеки, но кредитите се даваха само на тесен кръг от фирми свързани с тогавашният тандем.
Ей го поредния "България над всичко", в случая над облигационното право. Другия път като гласи обществени поръчки за конкретна фирма нека да има едно наум.
Само си представете софийска община колко може да бъде ошмулена ако почнат да се успорват ежегодните глоби от почистващите фирми през зимата. Какво е това законодателство - не знам.
До коментар [#1] от "zumz":
Да, прав си, обаче това не е цялата сума. Близо 25% е била платена. Ако говориш за сумата на ремонтите след просрочието - може би имаш право. В статията не е указано.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход